KOSKEM hayata bağlıyor

07 Temmuz 2021 16:02

Son günlerde hava sıcaklıkları değişkenlik gösterse de, yaz aylarında sıcak havalardan bunalan ve serinlemek isteyen vatandaşların en çok tercih ettiği yerlerin başında sahil kesimleri, plajlar ve mesire alanları geliyor. İlçemizde bulunan sahil kesimleri de yaz aylarında vatandaşların tercih ettiği yerler arasında bulunuyor. Son yıllarda ilçemize bağlı sahil kesimlerinde yapılan çalışmalarda, yeşil alanlar arttırılmış, sahillere oturma bankları, kameriyeler, çocuk oyun gurupları, açık hava fitnes aletleri yapılmış ve sahillerin cazibesi daha da artmıştı. Bazı vatandaşlar sıcak havalarda ilçemiz ve bağlısı beldelerinde bulunan sahil kesimlerini tercih ederken, bazı vatandaşlar ise ilimiz genelinde bulunan plajlara ilgi gösteriyor.

Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte ilimiz sınırları içerisindeki mavi bayraklı plaj sayısı da 6’ya çıkarılmıştı. Bununla birlikte geçtiğimiz dönemler içerisinde mavi bayraklı plajlar, vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi görmüştü.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM), geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda deniz sezonunun açılmasıyla birlikte hayat kurtarmaya devam ediyor. Açıklanan verilere göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan KOSKEM, 28 Haziran - 4 Temmuz tarihleri arasında 94 kişiyi boğulmaktan kurtardı. 

Sahillerde göreve başlayan cankurtaranlar, sezon boyunca İzmit Körfezi’nde Karamürsel Altınkemer, Darıca Bayramoğlu halk plajı ve Kadınlar Plajı ile Kandıra’da Bağırganlı, Seyrek, Sarısu, Kerpe, Kumcağız, Kovanağzı, Miço Koyu ve Cebeci halk plajları dahil olmak üzere 11 sahilde, haftanın 7 günü sabah 10.00 - 18.00 saatleri arasında hizmet verecek.

Önemli bir hizmeti yerine getiren Kocaeli Sahilleri Su Kazaları Engelleme Merkezi ekipleri sezonun açıldığı günden itibaren, sahillerde görev yaparak, olası boğulma olaylarına karşı üstün bir görev anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek, görev bölgelerinde çok sayıda insanı boğulmaktan kurtararak, büyük bir başarıya da imza atıyor.15 Eylül’de sona erecek olan deniz sezonu boyunca geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda çalışmalarını sürdüren ekipler, aynı zamanda vatandaşların da takdirini topluyor. Bununla beraber KOSKEM ekipleri tarafından vatandaşlara, cankurtaran hizmeti verilen sahillerde denize girmeleri ve rip akıntısına dikkat etmeleri konusunda sürekli uyarılar yapılıyor.Özellikle denizin dalgalı olduğu günlerde denize girilmemesi, olası boğulmaların başlıca sebebi olan (RIP) içe çeken akıntıya dikkat edilmesi büyük önem taşıyor.

Geri dönüşümde duyarlı olunmalı

Gölcük’te geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmalar kapsamında, ilçemiz ve beldelerinde birçok noktaya geri dönüşüm amacıyla giysi kumbaraları, camların geri dönüşümü amacıyla cam kumbaraları konuldu. Duyarlı vatandaşlar geri dönüşüme tabi olan atık malzemeleri bu kumbaralara atarak, hem ekonomiye katkıda bulunuyor hem de geri dönüştürülebilir malzemelerin çöpe gitmesinin önüne geçiyor. Fakat bazı noktalardaki bu kumbaraların üzerlerine veya yakınlarına çöplerin bırakılması kötü görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.Çevre temizliği yalnızca yerlere bir şey atmamak olarak algılanmamalı. Aynı zamanda geri dönüştürebilir malzemelerin veya doğaya zarar verebilecek malzemelerin de, çevreye atılmasını önlemektir.Geri dönüşüm konusunda daha duyarlı davranılması, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılması adına önem arz ediyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X