Körfezin incisi Değirmendere

19 Nisan 2018 14:50

İlçemize bağlı beldelerden olan ve vatandaşların ilgi duyduğu yerlerin başında gelen Değirmendere, havaların ısınmaya başlaması ile birlikte daha fazla tercih edilen yerlerden oluyor. Soğuk havalarda sessizliğe bürünen belde, yaz aylarında tam tersi bir görüntü çiziyor. Vatandaşlar da gerek sahili, gerekse doğal güzelliği bakımından Değirmendere’nin ayrı bir cazibesinin olduğunu düşünüyor. 17 Ağustos Depremi sonrasında merkeze yakın olan kentleşme her ne kadar Yukarı Değirmendere’ye doğru kaysada, yinede cazibesi ile vatandaşları kendisine çekmeyi biliyor.
Yaz aylarını karşılamaya hazırladığımız bu mevsimde Değirmendere’de bazı sorunlarda göze çarpıyor. Bu sorunların en başında ise Değirmendere merkezinde yaşanan trafik sorunu geliyor. Yalnızca yaz aylarında değil, hemen her mevsim özelikle hafta sonları Başkomutan Caddesi’nde etkili olan trafik yoğunluğu, beldenin güzelliğine gölge düşürüyor. Değirmendere Çınarlık Meydanı’nın bulunduğu alanın yeterince geniş olmaması ve buna bağlı olarak bu alana araçların park edilmesi de yaşanan yoğunlukta etkili oluyor. Gerçi Çınarlık Meydanı beldenin otopark konusunda açığını kapatsa da, trafik akışının ilerlemesinde olumsuz etki yapıyor.
Çınarlık Meydanı’nda yaşanan otopark sorununa birde cumartesi günleri kurulan semt pazarının trafik yoğunluğu eklenince, iş iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Semt pazarına erken gelen araç sürücüleri otopark bulmak konusunda her ne kadar şanslı olsada, günün ilerleyen saatlerinde bu bölgede otopark bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Cumartesi günleri Değirmendere’nin sahil kesimi dahil ara sokaklarında dahi araç parkı bulmak oldukça zorlaşıyor.
Otopark konusunda sorunlar yaşanırken birde duyarsız araç sürücülerinin araçlarını gelişigüzel trafiği engelleyici biçimde park etmeleri sorunun daha da büyümesine yol açıyor. Değirmendere Başkomutan Caddesi’nde yapılması düşünülen ve beldede görülen hem otopark hem de semt pazarının mahalle arasında bulunması konusunda çözüm olacak projenin bir an önce başlaması da ayrı bir önem taşıyor.
Değirmendere sahilinde vatandaşların hizmetine sunulan çardaklar, çevresine karşı sorumluluk duygusu taşımayan kimseler tarafından zarar görüyor. Önceleri çardaklarda bulunan oturma banklarına verilen zarar, şimdilerde ise çardakların içinde ateş yakmaya kadar gidiyor. Zarar yalnızca çardaklara verilmiyor, sahilde bulunan çöp kutularına da aynı şekilde duyarsız kimseler tarafından hasar görüyor. Beldede ihtiyaç duyulan konulardan birisi de, görme engelli yollarının yapılarak geniş bir alana yayılması olarak görülüyor.
Başkomutan Caddesi’nde yolun her iki tarafında bulunan kaldırımların dar olması, araç trafiğinin yoğun olduğu günlerde yayalar için sorun oluşturabiliyor. Araç trafiği için yeterince geniş olduğunu düşündüğüm fakat cadde üzerinde yapılan hatalı araç parklarından dolayı sorun oluşan caddedeki kaldırımların da genişletilmesine ihtiyaç duyuluyor. İnsanların ortak kullanımında olan malzemelere zarar vermek, kimsenin hakkı değil. Cazibe merkezi olan, Körfezin İncisi olarak adlandırılan Değirmendere’ye sahip çıkılmalı, çevre temizliğine önem vermeliyiz.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X