Körfez, doğal akvaryum oluyor

10 Kasım 2022 17:21
Körfez, doğal akvaryum oluyor

İzmit Körfezi’nde son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte, balık çeşitliliği artmış ve her geçen gün körfez, daha temiz bir görünüm kazanmaya başlamıştı. Balık çeşitliliğinin artması vatandaşların da ilgisini çekmiş ve amatör balık tutkunları da buna bağlı olarak artış göstermişti. Önceleri yalnızca yaşça büyüklerin merak sardığı olta balıkçılığına, şimdilerde yaşça küçük olanlarında ilgi duyduğunu gözlemleyebiliyoruz. İlçemize bağlı sahillerde balık tutmayı hobi edinen her yaştan insanı görebilmek mümkün oluyor. Bu ise sahilde renkli görüntüler oluşturuyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi kapsamında geçtiğimiz yıllarda Değirmendere Çınarlık Meydanı’ndan 3 bin levrek ve 3 bin kalkan yavrusu olmak üzere toplamda 6 bin balık İzmit Körfezi’ne bırakılmıştı. Projenin 2. etabında kalkan, levrek ve çupradan oluşan 6 bin balık Karamürsel sahilinden denize bırakılmış,projenin devamı olan üçüncü aşamasında ise balıklar Darıca Şehit Er Gökhan Hüseyinoğlu Sahil Parkı’ndan denize bırakılmıştı. Proje kapsamında 6 bin adet levrek, çupra ve kalkan balığı daha Hereke sahilinden denize bırakılmıştı. Yine, Değirmendere sahilinde gerçekleştirilen programda 6 bin yavru balık salımı gerçekleştirilmişti.

Daha önce İzmit Körfezi’nin birçok sahilinde yapılan balık salma programı, önceki gün Karamürsel Ereğli Sahili’nde gerçekleştirildi. Programda;Levrek, Kalkan ve Çupra türlerindeki 6 bin yavru balık, Ereğli Sahili’nden denize bırakıldı.  Böylece İzmit Körfezi’ne bırakılan yavru balık sayısı 36 bine ulaşmış oldu. İzmit Körfezi’nde yapılan çalışmalarla birlikte, Körfez’in her geçen gün daha temiz bir görünüme kavuşması, yalnızca balık popülasyonunda değil diğer canlı türlerinde de artışa olumlu olarak katkıda bulundu.

Bulunmuş olduğumuz coğrafya birçok doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. Bu güzellikleri, belki de kanıksamış olacağız ki bazen farkına varamayabiliyoruz. Deniz ve yemyeşil bir doğa birçok kimse için çok şey ifade ederken, bazen de gözlerimizin önündeki değerleri göremediğimiz zamanlarda olabiliyor.Yaşanılan çevrenin temiz kalması adına oluşması gereken duyarlılıkorada yaşayan herkese aittir.

İzmit Körfezi’nin adeta doğal bir akvaryum halini alması için yapılan tüm çalışmaların toplumda yaşayan vatandaşlar için olduğunu unutmadan, denizin ve doğanın temiz kalması adına gereken katkıyı vermeliyiz.Denizin temiz kalması ve yarınlara daha güzel bir çevre bırakmak adına çalışmalar yapılırken, bu çalışmalara katkı sunmak için vatandaşların üzerine düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle, yaşamış olduğumuz coğrafyanın kıymetini ve değerini iyi bilmeli, denizin temiz kalması için ilk kural olan kirletmemeyi toplumun geneline yaymamız gerekiyor.

 Su konusunda tasarruf…

Canlıların yaşaması için hayati öneme sahip bulunan su, doğada bulunan bütün canlılar için yaşam kaynağıdır.Farkında olmadan dikkatsiz bir şekilde kullanılan suyun, canlılar için ne kadar önemli olduğunun da farkına varılabilmeli. Su konusunda tasarruflu davranılmalı ve gelecek nesillere de suyun yaşam için ne denli önemli olduğu iyi anlatılmalı. Susuz bir yaşam düşünmenin mümkün olmadığı günümüzde, yaşantımızın her alanında kullanmış olduğumuz suyun önemi iyi bilinmeli ve ona göre su tüketiminde daha duyarlı olunmalı. Su tasarrufu konusunda gösterilen önem ve özenle, gelecek nesillerde suyun önemini daha iyi anlayacak ve su tasarrufu konusunda daha duyarlı davranabileceklerdir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X