Komşulukta esas olan saygı olmalı

14 Mayıs 2020 16:11

Şehirlerde nüfusun artması ile birlikte çok katlı binalar ve buna bağlı olarak oturan insan sayısında da artış oluyor. Şehirleşmenin ve ortak yaşamanın ise getirmiş olduğu birtakım sorumluluklar bulunuyor. Ortak olarak bulunulan yerlerde herkesin uymak durumunda bulunduğu kurallar, kişilere göre değişmemekle birlikte, tüm toplumu kapsamaktadır.

Toplu olarak yaşanılan ve insanların zamanının büyük bir kısmını geçirdiği binalarda ise komşuluk ilişkileri ayrı bir önem taşıyor. Yaşça büyüklerin anlattığı eski zamanlarda olan komşuluğa günümüzde görülüyor mu bilmiyorum fakat komşulukta en önemli kavramların saygı ve anlayış olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte bazı yerlerde gerçek komşuluğun yerini sözde komşuluğun aldığını da maalesef görebilmek mümkün olabiliyor. Komşuluk ilişkilerinin birbirine sıkı bağlarla bağlı ve binalar veya siteler mutlaka vardır. Komşulukta önemli olanın sözde değil özde komşuluk olduğunu düşünüyorum.

Komşulukta esas olan saygıdır. Saygı kavramının yeterince yerleşmediği bazı yerlerde, bu olgudan bahsetmekte neredeyse imkansız hale geliyor. İnsanların aynı binada her gün karşılaştığı komşusuna en azından selam vermesi, toplu olarak yaşanılan yerlerdeki yaşamın bir gereği olduğu kanaatindeyim.Bazı kimseler karşısındaki kimseye bir selam vermekten dahi imtina edebiliyor. Oysa aynı binayı paylaşan kimselerle selamlaşmak, hatta hal hatır sormak komşuluk ilişkilerinin sıcak kalmasında önem taşıyor.  

Aynı binayı paylaşan kimselerin belirli bir saatten sonra gürültü seviyesini düşürüp, başkalarının rahatsız olabileceğini düşünmesi de gerekiyor.Saygı kavramının toplumda daha çok yer bulması ve insanların bir başkasına saygıyla yaklaşması için empati yapması yeterli olacaktır. Maalesef günlük yaşantımızda çoğu kez empati yapılmadığından duyarsızlık ortaya çıkabiliyor. Empati ile yaklaşmak yalnızca aynı binada yaşayan vatandaşlar için değil, hayatın bütün aşamasında geçerli olmalıdır.

Komşuluk dayanışmadır, yardımlaşmadır en önemlisi de birbirlerine karşı saygılı olmaktır. Kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı olmadığı düşüncesiyle, özellikle ortak yaşanılan binalarda herkesin uyması gereken toplum kurallarına riayet etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Çevre temizliğinde duyarlı olunmalı

Havaların ısınmasıyla birlikte çevre temizliği konusunda daha hassas ve duyarlı davranılması gerekiyor. Örneğin kapakları kapatılmayan çöp konteynırları sıcak havalarda sinek oluşumuna müsait duruma geldiğinden, toplum sağlığı açısından vatandaşların daha duyarlı davranması önem taşıyor. Bununla birlikte kapağı açıkta bırakılan konteynırlar etrafa kötü koku da yayabiliyor.

İlçemizde birçok noktada yapılan ve yine ihtiyaç duyulan noktalarda yapım çalışmaları devam eden yeraltı çöp konteynırları, saatli çöp uygulaması olan yerlerde sorunların çözümüne yardımcı olurken, aynı zamanda koku ve sinek oluşumunun da önüne geçmiş oluyor. Yeraltı çöp konteynırlarının daha çok alana yayılması, özellikle şehir merkezi ve civarında önceden görülen görüntü kirliliğinin önlemesi bakımından önem taşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X