Kitap okumaya zaman ayrılmalı

22 Ağustos 2019 15:27

Kitaplar, insanlara yeni bilgiler öğreten, bilgi dağarcığını genişleterek ufkunu aydınlatan ve kültür seviyesini yükselten eşi bulunmaz hazinelerdir.Kitaplar sayesinde insanlar bilmediği veya yeni öğrenmek istedikleri tüm bilgileri kitaplarda bulur. Kitaplar sayesinde bilmediğimiz veya görmediğimiz yerlere gider, hayal ettiğimiz yerlerde kendimizi buluruz. Eskiye nazaran günümüzde hemen her gün birçok yazarın kitabı yayınlanıyor. İnsanlar kendi ilgilerini çeken kitapları alarak, bilgisini arttırma veya yeni şeyler öğrenme yoluna gidiyor. 

İnsanların en iyi dostu yeri geldiğinde kitaplar olabiliyor. Bazıları, bahane üretip kitap okumaya zamanı olmadığını söylesede, aslında kitap okumak içinde mutlaka zaman vardır.

Çocuklar ise adeta büyüklerine ders verircesine daha fazla kitap okuyarak, büyüklerine örnek olabiliyor. İlçemizde bulunan Gölcük Belediyesi Kütüphanesi ve Yalı Evleri’nde bulunan kütüphaneler, sunmuş olduğu hizmetler ve güncel kitaplarla Gölcük halkına hizmet vermeye devam ediyor. 2007 yılında kurulan ve kurulmuş olduğu tarihten itibaren her geçen gün kitap sayısını ve üye sayısını arttıran Gölcük Belediyesi Kütüphanesi, yalnızca kitap okumak isteyen okurları değil, aynı zamanda gazete ve dergi okuyan vatandaşlar içinde bu hizmeti sunmaya devam ediyor.

Bünyesindeki geniş imkanları ile kitapseverlerin ve gün içerisinde gazete ve dergi okumak isteyen birçok kişiye, ders çalışmak isteyen öğrencilere ev sahipliği yapan kütüphaneler, elektronik sistemleri ile de büyük bir kolaylık sağlıyor. Söz konusu sistemle birlikte internet üzerinden bir kitabın, iki kütüphanede olup olmadığı, varsa hangi günlerde alınabileceğine yönelik bilgiler, kullanıcılara sunuluyor. Öğrencilerin ve kitapseverlerin daha çok uğrak yeri haline getirdiği kütüphanelere olan ilginin ise artması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle yetişkin bireylerin kütüphane hizmetlerinden daha fazla faydalanması, çocuklarımızın da kütüphaneye olan ilgilerinin artmasına etken olacaktır.

Elektronik ortamda hizmetlerine devam eden her iki kütüphanede, yazılı ve dijital ortam dahil olmak üzere toplamda 30 bini aşkın kitap bulunuyor. Basılı kitapları internet üzerinden ayırtabilen kullanıcılar, dijital ortamdaki kitapları da telefon, bilgisayar ve tabletlerinden kolayca okuma imkanına sahip oluyor. Dijital ortamda 15 gün içerisinde iki kitap okuma imkanına sahip olunan bu noktada, vatandaşlar kütüphanenin hizmetinden kolayca yararlanabiliyor.

Eskiden toplu taşıma araçlarında, uzun seyahat ve yolculuklarda, boş zamanları daha iyi değerlendirmek adına daha çok insanın kitap okuduğuna şahit olurduk. Günümüzde ise bu alışkanlık yerini cep telefonlarına bırakmış gibi görünüyor.

Geleceğimiz olan genç nesillere iyi örnek olabilmek, kitap okuma alışkanlığını ve bilgi edinme toplumun daha geniş kesimine yayabilmek için kitap okumaya daha fazla zaman ayırmalı ve bilgi dağarcığımız genişletmeliyiz. Boş zamanları değerlendirmenin en iyi yolunun yeni şeyler öğrenmek olduğunu ve kitap okuma alışkanlığını çocuklarımıza aşılayabilmeliyiz. Çocuklarımızı kitap okumaya ve kütüphanelere yönlendirmek, aynı zamanda kötü alışkanlıklardan korunmalarında da olumlu olarak etki yaratacaktır.Bununla beraber, kitap okumaya da zaman ayırmamız gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X