Kış aylarında Değirmendere

06 Ocak 2020 15:32

İlçemize bağlı beldelerden birisi olan Değirmendere, her mevsim vatandaşların uğrak yerlerinden oluyor. Değişen mevsimler ve iklim şartları dahi Değirmendere’nin adeta cazibe merkezi olmasına engel olamıyor. Değirmendere’yi cazibe merkezi haline getiren birçok etken bulunuyor. Öncelikle Yüzbaşılar’dan başlayarak Kuruçeşme’ye kadar uzanan uzun bir sahil şeridinin olması, sahildeki parkları, kamelyaları ve hoş sohbetlerin yapıldığı çay bahçeleri ile vatandaşların ilgisini çekiyor.

Yaz aylarını düzenlenen etkinlik ve aktivitelerle dolu dolu geçiren ilçemizin şirin beldesi Değirmendere, kış mevsiminde ise adeta dinlenmeye çekilmiş görünüyor. Geçtiğimiz yıllar içerisinde düzenlenen bu yılda devam eden uluslararası sempozyum başta olmak üzere sanatsal, sportif ve kültürel etkinlikler, vatandaşların Değirmendere’ye olan ilgisinin artmasında ve beldenin adını duyurmasında önemli rol oynamıştı.

Gerek ilçemiz ve beldelerinden, gerekse çevre ilçelerden insanların özellikle yaz aylarında yoğun olarak ilgi gösterdiği şirin belde de, sanatsal, kültürel ve sportif etkinliklerin düzenlenmesi, sosyal hayatın canlı kalmasında önemli etken olmakla birlikte, ilçemizin tanıtımına da önemli katkıda bulunuyor.

Değirmendere sahilinde yürüyüş yapanlar, çay bahçelerinde oturarak denize karşı çayını yudumlayanlara, sahilde balık tutanlarda eklenince, Değirmendere’nin yalnızca yaz aylarında değil dört mevsim insanların uğrak yerlerinden olduğunu görebilmek mümkün oluyor. Deniz havası almak için Değirmendere sahiline gelen vatandaşlar, soğuk havaya rağmen ilgi göstermeye devam ediyor.

Körfezdeki balık çeşitliliğinin son yıllarda belirgin olarak artış göstermesi, vatandaşları olta balıkçılığına yönlendiriyor olacak ki, Yüzbaşılar sahilinden tutun da, Kuruçeşme sahilinin sonuna kadar olan kesimde çok sayıda insanı balık tutarken görebilmek mümkün oluyor. Üstelik akşam saatlerinde havanın soğuk olmasına rağmen, amatör olarak olta balıkçılığını hobi edinen vatandaşların sayısının da oldukça fazla olması dikkatlerden kaçmıyor. Değirmendere kendine has sakinliği ve insana huzur veren görüntüsü ile vatandaşların tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.

Değirmendere’nin tüm bu güzelliklerine rağmen, göze hoş gelmeyen görüntülere de rastlayabilmek maalesef mümkün olabiliyor. Sahilin bazı kesimlerinde çevreye karşı duyarsız olan bazı kimselerin, çöp kutuları olmasına rağmen çöplerini rastgele sağa sola atması da istenmeyen ve göze hoş gelmeyen görüntüler olarak görülüyor. Benzer görüntüleri beldenin içinden geçen derede de görebilmek maalesef mümkün olabiliyor.

Çevreyi kirletmeye kimsenin hakkı olmadığı düşüncesiyle; doğasıyla, deniziyle, düzenlenen sosyal, kültürel ve sportif aktiviteleriyle, yalnızca ilçemizden değil, çevre ilçelerden de çok sayıda insanı kendisine çekmesini bilen Değirmendere’nin kıymeti bilinmeli. Toplu olarak bulunulan veya yaşanılan yerlerde insanların uyması gereken birinci kuralın saygı olduğunun unutulmadan davranılması ile birlikte birçok sorunun da çözüleceğini düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X