Kentsel dönüşümün büyük katkısı

26 Mayıs 2022 16:14
Kentsel dönüşümün büyük katkısı

Gölcük’te geçtiğimiz yıllarda kentsel dönüşüm projesi yapılması konusunda yapılan toplantılar sonucunda, üç noktada dönüşümün yapılması konusunda fikir birliğine varılmış ve alanlarbelirlenmişti. Dönüşüm alanları;Denizevler bölgesi, eski sanayi sitesi ve Merkez Mahallesi’ndeki alan olarak açıklanmıştı. Geçen zaman içerisinde ilk olarak sanayi sitesi dönüşüm projesine başlandı. HisareynKaraköprü Mahallesi’nde yeniden yapılan sanayi sitesi tamamlandı ve esnaflar buraya taşınarak hizmet vermeye başladı. Eski sanayi, alanında bulunan esnafların yeni sanayi sitesinin olduğu alana geçmesiyle birlikte, eski alandaki dükkanlarda yıkılmıştı.

Denizevler bölgesindeki kentsel dönüşüm kapsamında bu alanda ikamet eden hak sahiplerine Sivritepe’de yapılan yeni binalardaki dairelerden verildi. Sivritepe konutlarına hak sahiplerinin geçmesi, Denizevler’deki yıkımların tamamlanması ile birlikte buradaki dönüşüm projesi de tamamlanmış oldu.

Kentsel dönüşüm kapsamında en çok merak edilen yerlerin başında ise ilçemizde Merkez Mahallesi’nin bir kısmını kapsayan, yani şehir merkezindeki dönüşüm geliyordu. Gölcük Merkez Kentsel Dönüşüm 1. Etap çalışmaları olan D-130 Karayolu, Amiral Sağlam Caddesi, Aydınbey Deresi ile 20. Sokak arasında yer alan 36 dönüm alanı kapsayan alan için hak sahipleri ile görüşmelerin başlayacağı ifade ediliyor. 

Kentsel dönüşümle birlikte eski binalar yıkılarak yerini depreme dayanıklı daha sağlıklı binalara bırakacak.Yeni binaların yapılması Gölcük’ün cazibesini arttırarak yatırımcıları da ilçemize çekebilecek aynı zamanda estetik olarak da ayrı bir güzellikte katacaktır.Merkez Mahallesi’ndeyapılacak olan dönüşüm,ilçemizin yeni bir çehreye kavuşması, yolların genişlemesi, ilçe merkezinin adeta nefes almasını sağlayacaktır. Kentsel dönüşümün tamamlanması ile birlikte esnaflar daha iyi şartlarda ve daha güzel bir çevrede hizmet verebileceklerdir.

Yeni yapılan işyerleri ve çevre düzenlemesiyle, tercih edilen yerlerden olacaktır. Bu ise ilçe ticaretine ve ekonomisine olumlu etki edecektir. Şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşümün, ilçemizin adeta yeni bir kimliğe bürünmesine büyük katkıda bulunacağını düşünüyorum.Kentsel dönüşüm projesi her yönüyle ilçemizin daha modern bir olması adına oldukça büyük önem taşıyor.Merkez Kentsel Dönüşümün, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.

 Yaşlılara saygı unutulmamalı

Yaşlılarımız, geleceğimizi aydınlatan ve yol gösteren ışık gibidir. Onların geçmişte yaşamış oldukları tecrübeleri ve öğütlerini dinlemek, atacağımız adımlarda da bizlere rehber olacaktır.Bazı kimseler genç yaşlarda, hiç yaşlanmayacakmış gibi düşünebilir, yaşlılarımızın sorun ve sıkıntılarını anlamayabilirler. Gerçek olan bir şey vardır ki, bu şekilde düşünen insanlarda bir gün yaşlanacaklar, yaşlılarımızın bekledikleri ilgi ve duyarlılığı onlarda isteyeceklerdir.

Toplu taşıma araçlarında karşılaşılan durumlarda, yaşça küçük bazı kimselerin, kendilerinden yaşça büyüklere yer vermeyerek, umursamaz davranışlar içerisinde bulunması, hiçte hoş olmayan bir durum olsa gerek. Toplu taşıma araçlarında yaşlılarımıza yer vermeyi bir görev bilmeli, toplumda bu konuda gereken bilinci genç nesillere aktarabilmeliyiz.Günlük yaşantılarında karşılaşmış oldukları sıkıntılarda yaşlılarımıza yardımcı olmalı, gerekli saygıyı yalnızca toplu ulaşım araçlarında değil, her alanda göstermeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X