Kavaklı ve sahili

11 Ocak 2018 14:17

Değirmendere sahilinde hafta sonu yapmış olduğum gözlemlerimi önceki günkü yazımda belirtmiş ve vatandaşların uğrak yerlerinden olan beldede, çevre temizliğine daha fazla duyarlılık gösterilmesi gerektiğini ifade etmiştim. İlçemizin uzun bir sahil şeridine sahip bulunan diğer kesimi olan Kavaklı da yaz aylarında tıpkı Değirmendere gibi vatandaşların vazgeçemediği yerler arasında geliyor. Kavaklı sahili, ilçemizin adeta denize açılan penceresi konumunda bulunması dolayısıyla, ayrı bir önem kazanıyor.

 Vatandaşlar, Kavaklı sahilinde de, tıpkı Değirmendere’de olduğu gibi sosyal etkinlik ve aktivitelerin yapılmasını ve sahilin cazibe alanı olması konusunda görüş belirtiyor. Kültür ve sanatsal etkinliklerin daha yoğun olarak yapıldığı Değirmendere’deki bazı sosyal aktivitelerin, Kavaklı sahiline kaydırılması, bölgenin canlanması adına önemli katkı sunacaktır. Kavaklı sahilinde bulunan Yarhisar Müze Gemisi bu bölgeye ayrı bir renk getirmişse de, insanların Kavaklı sahilini tercih etmesi için sosyal etkinliklerinde arttırılması gerektiğini düşünüyorum.

 Bunun yanında, Kavaklı sahilinde vatandaşların kullanımına sunulan bazı hizmetler, tıpkı Değirmendere sahillerinde olduğu gibi, bazı duyarsız vatandaşlar tarafından zarar görebiliyor. Yaz aylarında vatandaşların denize olan özlemini gidermek için bulunduğu sahilde, yine vatandaşlar için yapılan banklar ve çardaklara zarar verilebiliyor. Çevre temizliğine gereken önemi göstermeyen bazı kimseler, rastgele attıkları çöplerle, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor. Kavaklı sahilinde de çöp kutuları bulunmasına rağmen, çimlerin üzerlerine atılan çöpler, güzel sahil şeridine yakışmıyor.

 İlçemiz ve beldelerinde bulunan sahiller amatör balık tutkunlarının vazgeçilmez yerleri haline geliyor. Sahillerde oldukça renkli görüntüler oluşturan vatandaşlar, son yıllarda yapılan çalışmalarla artan balık çeşitliliğinden de oldukça memnun görünüyor. Balı tutmak için sahillere gelen ve orayı terk ederken temiz bırakanların yanında, kötü bir şekilde bırakanlarında bulunması, Değirmendere’de olduğu gibi Kavaklı sahilinin güzelliğine gölge düşürüyor.

 Birçok yerde bulunmayan ve doğasıyla, yeşiliyle, denizi ile vatandaşların ilgi gösterdiği yerler olan sahillerimizin temiz kalması için gereken katkıyı sunmalı, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakabilmeliyiz. Bu konuda yarınlarımız olan çocuklara örnek davranışlar sergileyebilmeliyiz.

 Gazetemize ziyaretler

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla, gazetemize ziyaretler gerçekleşti. Gazetemize sırasıyla CHP İlçe Gençlik Kolları Başkanı Güney Yılmaz ve yönetimi, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen ve yönetimi, Saadet Partisi İlçe Başkanı Yaşar İsmail Yıldız ve yönetimi, +1 Fark İle Gölcük Down Sendromlular Derneği Başkanı Belgin Abanoz, İYİ Parti İlçe Başkanı Büşra Karademir ve yönetimi, MHP İlçe Başkanı Bilal Çakır, CHP İlçe Başkanı İsmet İşeri ve yönetimi gazetemizi ziyaretlerde bulunarak, Yrd. Doç. Dr. Nermin Demirkol da çiçek göndererek kutladılar.

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X