Kar yağışının getirdikleri

23 Ocak 2022 15:52

Gölcük’te son günlerde havaların soğuması ile birlikte zaman zaman kar yağışı görülmeye başlamıştı. Kar yağışı pazar günü ise etkisini daha da arttırarak, deyim yerindeyse ilçemizi beyaza bürüdü. Geçtiğimiz yıllarda görmeye alışık olduğumuz kar yağışı, hafta sonunda etkisini gösterdi. Pazar gününe kar yağışı ile uyanan Gölcüklüler, ilerleyen saatlerde kar t-yağışının etkisini arttırmaya başlamasıyla birlikte, dışarıya çok fazla çıkmayı da tercih etmemiş göründü. Bu durum ise daha çok, vatandaşlara hizmet sunan esnafları etkilemiş göründü.

Yoğun kar yağışında önemli bir ulaşımın sağlandığı D-130 Karayolu’nun ilçemizin içinden geçen trafikte aksama yaşanmazken, ilçemizde araç sürücüleri tarafından yoğun olarak kullanılan Amiral Sağlam Caddesi’nde de, araç sayısının yoğun kar yağışı nedeniyle az olduğu görüldü. Yoğun kar yağışı ile yalnızca Amiral Sağlam Caddesi’nde değil ilçemizin diğer cadde ve sokaklarında trafiğe çıkan araç sayısında azalmaya neden oldu.Kar yağışının barajlardaki su seviyesinin yükselmesine ve tarıma ise olumlu katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Etkisini arttıran kar yağışının keyfini ise çocukların ve hafta sonu olması dolayısıyla ailelerin çıkardığını söyleyebiliriz. Okulların yarıyıl tatiline girmesi ile hafta sonunda kar yağışının daha da yoğun olarak yağmaya başlaması, tahmin ediyorum en çok çocukları sevindirmiştir. Yoğun kar yağışı, ilçemizin birçok noktasında da adeta kartpostallık görüntülerortaya çıkardı. Bununla birlikte soğuk havalarda sokak hayvanlarına mama desteğinde bulunmak önem taşıyor. Her zaman ifade ettiğim gibi kapımızın önüne bırakacağımız bir kap yemek ve su ile can dostlarımızın aç kalmasını önleyebilir ve yardımda bulunabiliriz.Şehir merkezinde bulunan esnaflar, sokak hayvanlarına mama desteği konusunda oldukça duyarlı hareket ediyor.

 Çevre temizliğinde gereken duyarlılık

Gölcük’te son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarda, saatli çöp uygulaması olan bölgeler olmak üzere, diğer mahallelerde yer altı çöp konteynırları yapıldı, yapılmaya da devam ediyor.Daha temiz bir Gölcük için yapılan çalışmalar ise sürüyor. Bazı kimselerin, evlerinden çıkan eski durumda olan eşyaları boş olan arsalara veya köşe başlarına bırakması, görüntü kirliliğinin oluşmasına neden oluyor. Bu şekilde istenmeyen davranışlarda, yapılan temizlik çalışmalarına gölge düşürüyor.Geri dönüşebilir malzemelerin de çevreye atılması, doğanın kirlenmesine neden olan faktörlerin başında gelmektedir. Geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çevreye veya çöp kutularına değil, geri dönüşüm kutularına atarak, hem çevremizi temiz tutmuş olur hem de ekonomiye katkıda bulunuruz. Geri kazanımla birlikte, doğal kaynaklarımızı korumuş olur, enerji tasarrufunun sağlanmasına katkıda bulunuruz. Böylece çöpe giden atık miktarı azalır ve geleceğe yatırım yapılmış olur.

Toplumda yaşayan bireylerin çevresini de temiz tutmakla sorumlu olduğunu unutmaması gerekiyor. Bireylerin temizlik konusunda kendi evlerine gösterdiği özeni, cadde ve sokaklar içinde göstermesi gerekiyor. Gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak için çevre temizliği konusunda gereken hassasiyet gösterilmeli. Toplum sağlığını yakından ilgilendiren konularda herkesin aynı sorumluluğu taşıması ve çevre temizliğine özen göstermesi gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X