Kar yağışından geride kalanlar

14 Mart 2022 16:08

Son günlerde hava sıcaklıkları büyük ölçüde düşüş göstermiş, geçtiğimiz Perşembe günü başlayan kar yağışı ilerleyen günlerde etkini arttırmıştı. Kar yağışı, ilçemizin birçok noktasında adeta kartpostallık görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu. Özellikle cumartesi günü öğleden sonra başlayan ve gece geç saatlere kadara devan eden yoğun kar yağışı, sosyal hayatı etkilemiş göründü. Kar yağışının olduğu günlerde vatandaşlar zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaya özen gösterdi. Bu ise ilçemizdeki ticari hayatı etkilemiş göründü. İlçe merkezinde daha az sayıda vatandaşın olması, soğuk havanın etkisi olarak görülüyordu.
Bunun yanında kar yağışının tadını ise en çok çocuklar çıkarmış göründü. Okulların kar yağışı nedeniyle tatil olması ile birlikte, çocuklar en yakınlarındaki parklar ve bahçelerinde kartopu oynayarak, karın keyfini çıkardı. İlçemizin içinden geçen ve gün içerisinde yoğun bir araç trafiği görülen D-130 Karayolunda ise yoğun kar yağışında araç trafiğinde azalma gözlemlendi. Araç sürücülerinin kar yağışının etkili olduğu günlerde trafiğe çıkmamaları, araç trafiğinin daha rahat bir şekilde işlemesinde etken oldu. Belediye ekiplerinin yollarda yapmış oldukları çalışmalar ise trafiğin kesintisiz olarak işlemesinde büyük katkı sağladı.
İlçemizde vatandaşların tercih ettiği yerlerden olan cumartesi günleri Değirmendere’de kurulan semt pazarı da, soğuk hava ve kar yağışından etkilenmiş göründü. Semt pazarında diğer günlere nazaran daha az sayıda vatandaşın olması, kar yağışının getirdiği bir durum olarak görüldü. Bu ise kapalı pazarların önemini bir kez daha göstermiş oldu. Değişen iklim şartlarında vatandaşların alışverişlerini daha kolay yaptığı, pazarda hizmet veren esnafların ise vatandaşlara daha sağlıklı hizmet sunduğu kapalı pazarların, ilçemizde sayılarının artmasının, büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.
Soğuk havalarda ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmak, büyük önem taşıyor. Bu konuda ilçemizde bazı fırınlarda uzun bir süreden beri devam eden askıda ekmek uygulaması, yardımlaşmanın ve paylaşmanın en güzel örneklerinden birisini oluşturuyor. Soğuyan havalarda sokak hayvanlarının da unutulmaması gerekiyor. Kapımızın önüne koyacağımız bir kap yemek ile sokak hayvanlarına yardımda bulunabiliriz.
İçinde bulunduğumuz mevsim itibariyle, soğuk algınlığına yakalanma ihtimali de biraz daha fazla oluyor. Sağlık insanların en değerli hazinesidir ve bir nimettir. Sağlık, sadece hastalık durumunun olmayışı değil, kişinin bedenen ve ruhen tam bir iyilik hali olarak ifade edilmektedir. Sağlık olmadan takdir edersiniz ki hiçbir şeyin önemi ve kıymeti olmamaktadır. İnsanlar sağlıklı olduğu zaman değil de daha çok, sağlık konusunda bir sorunla karşılaştığında kıymetini daha iyi anlıyor. Bu nedenle sağlığımızın değerini iyi bilmeliyiz.
Doğruları aktarmak önemli
Bazı kimseler günlük yaşantısında birçok şey hakkında bilip veya bilmeden yorumda bulunmayı adeta alışkanlık haline getirmişledir. Ağzımızdan dökülen kelimelerin bir daha geri dönüşü olmadığını bilerek hareket etmek ve buna göre konuşmak en doğrusudur. Bilmeyerek söylenen sözler karşıdaki insanları kırabilir, incitip geri dönüşü olmayan hatalara sürükleyebilir. Bir konu hakkında yorum yapmak bazı kimselerin en çok sevdiği işlerdendir. Bu şekilde davranışlar sergileyen kimseler için o konu hakkında ne kadar bilgisinin olduğu değil önemli olan yorumda bulunmaktır. Nihayetinde söz insanın düşüncesinin dışarı vurmasıdır. Söz söylemek çok kolaydır. Düşünmeden söylenilen bir sözün ileride telafisi olmayan hatalara sürükleyebileceği unutulmamalıdır. Önemli olan çok konuşmak değil, bilinen doğruları karşı tarafa aktarabilmektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X