Kapalı pazarlarla sorunlar gideriliyor

06 Kasım 2018 15:07

İlçemizde bazı semt pazarlarının mahalle arasında kurulmasından dolayı yaşanan sorunlar, semt pazarlarının kalıcı kapalı pazara dönüştürülmesi ihtiyacını ortaya koyuyordu. Mahalle aralarında kurulan semt pazarlarının bulunduğu alanlarda, olası yangın, hastalık gibi durumlar söz konusu olduğunda itfaiye ve ambulansın alana girmesinde yaşanan sıkıntılar, kapalı pazarların önemini bir kez daha gözler önüne seriyordu. Acil durumlar karşısında yaşanan bu gibi sorunların yanında, semt pazarlarına alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacı olduğu gibi, kurulmuş oldukları yerlerde trafiğin akışında da etkili oluyordu.

Bunların yanında semt pazarlarında hizmet veren esnafların, değişen hava koşullarında çalışması, pazar alışverişini yapmaya gelen vatandaşların da iklim koşullarından etkileniyor olması, kapalı pazarların önemini bir kez daha arttırıyordu. Kapalı pazarlar, kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla, hem pazar esnafı hem de vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor.  

Özellikle bu sorunların yaşandığı yerler olarak, Değirmendere’de cumartesi günleri kurulan semt pazarı ve Yenimahalle’de pazartesi günleri vatandaşlara hizmet veren semt pazarları geliyordu. Değirmendere’de geçtiğimiz hafta temeli atılan, bir yıl içerisinde tamamlanması beklenen, bittiğinde semt pazarının getirmiş olduğu olumsuzlukları ortadan kaldıracak olan Kapalı Pazar Yeri, Katlı Otopark ve Sosyal Merkez Projesi’nde çalışmalar devam ederken, bir başka kapalı pazar olan Yenimahalle Kapalı Pazarı, düzenlenen törenle yerini aldı.

Gölcük Belediyesi tarafından yapımı tamamlanarak hizmete sokulan Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri, Mahalle Konağı, Çocuk Parkı ve İznik Caddesi’nin tanıtım programı önceki gün gerçekleştirildi. Kapalı pazar ile birlikte yapılan mahalle konağı ve içerisindeki muhtarlık ofisi, zabıta noktası ve kurs merkezinin bulunuyor olmasını, yalnızca kapalı pazarın değil, diğer ihtiyaçlarında giderilmesi noktasında fayda sağlayacaktır.

İlçemizin bir diğer noktasında vatandaşlara hizmet veren ve geniş bir alanı kapsayan çarşamba pazarı da, diğer semt pazarlarının getirmiş olduğu sorunları üzerinde barındırıyor. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri, Mahalle Konağı, Çocuk Parkı ve İznik Caddesi’nin tanıtım programında yapmış olduğu konuşmasında bu konuda müjde vererek, çarşamba pazarı için de bir proje olduğunu ifade ederek, yeni sanayi sitesindeki çalışmaların tamamlandığını ve dükkânların esnaflara teslim edilmeye devem edildiğini ifade etti.  

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, bugünkü durumuyla hizmet veren mevcut sanayi sitesindeki 45 bin metrekarelik alan için de, proje çalışmasına başlandığını, mevcut sanayi sitesinin olduğu yerde kapalı pazar alanının yapılacağının müjdesini vermiş oldu. Tanıtımı gerçekleştirilerek hizmete sunulan, Yenimahalle Kapalı Pazar Yeri, Mahalle Konağı ve Çocuk Parkı’nın ilçemize hayırlı olmasını diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X