Kapalı pazarlarla gelen kolaylık

18 Ekim 2018 17:46

Gölcük’te yapılan yatırımlarla yeni hizmetler vatandaşın kullanımına sunuluyor. Son olarak Yeni Mahalle’de bir süreden beri yapım çalışmaları devam eden kapalı pazar tamamlanarak, vatandaşın hizmetine sunulacağı günü bekliyor. İlk tezgahların pazartesi günü kurulması beklenen kapalı pazar, fiziki birçok olumsuzluğu da ortadan kaldıracaktır. Gölcük Belediyesi tarafından Yeni Mahalle’de yapılan kapalı pazarda kurulacak tezgah yerlerinin belirlenmesine yönelik kura çekimi ise önceki gün Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Mahalle aralarına kurulan semt pazarlarının yaratmış olduğu olumsuzlukların giderilmesi, vatandaşların değişen hava şartlarından etkilenmemeleri, pazarda görev yapan esnafların ise vatandaşlara daha sağlıklı şartlarda hizmet vermesi adına yapılan kapalı pazarlar, vatandaşlarında beğenisini kazanıyor. Benzer şekilde İlçemizin en hareketli beldelerinden biri olan Değirmendere’de, uzun bir zamandan bu yana merakla beklenen kapalı pazar alanı inşaatı için çalışmalara geçtiğimiz haftalarda başlanmıştı. Bu alanda yapımına başlanan kapalı pazar alanı, katlı otopark ve sosyal tesisin yapımının tamamlanmasıyla, önemli bir eksiklik giderilmiş olacaktır.

Pazartesi günleri Yeni Mahalle’de kurulan semt pazarını getirmiş olduğu olumsuzluk kapalı pazarla çözülürken, Değirmendere’deki semt pazarının gerek fiziki olarak gerekse trafiğe olan olumsuz etkisi, başlatılan pazar alanı, katlı otopark ve sosyal tesis ile çözümlenmeye çalışılırken, gözler ilçemizde Çarşamba günleri kurulan semt pazarına çevrildi. Şu andaki mevcut sanayi sitesinin olduğu alan ise yetkililerin ifadelerine göre çarşamba pazarının kapalı pazara dönüştürülmesi için planlanıyor. Çarşamba pazarının mevcut sanayi sitesinin olduğu alana yapılmasıyla, ilçemizde semt pazarları büyük oranda kapalı alanda hizmet verecek, hem vatandaşlar, hem de pazar esnafı açısından oldukça rahatlık sağlayacaktır. Böylelikle çarşamba pazarının getirmiş olduğu olumsuzluklar da ortadan kaldırılmış olacaktır.

İlçemizde bulunan mevcut sanayi sitesinin getirmiş olduğu fiziki olumsuzluklar, sanayide hizmet veren esnafları da etkiliyordu. Bu olumsuzlukları da ortadan kaldırmak, sanayi sitesindeki esnafların daha iyi şartlarda hizmet verebilmelerini sağlamak amacıyla, kentsel dönüşüm projesi kapsamında, yeni sanayi sitesinin yapımına başlanmıştı. Sona oldukça yaklaşılan yeni sanayi sitesi tamamlandığında, esnaflar daha iyi şartlarda hizmet verebileceklerdir.

Duyarsızlık örneği

Toplumun genelini ilgilendiren hizmetlere bazı duyarsız kimselerin, sahip çıkmadığı gibi zarar verdiği de görülüyor. Bu kimselerin yapılan hizmetlere vermiş olduğu zararı ise toplumda yaşayan diğer insanlar çekiyor. Üstelik verilen bu zararlar bazı durumlarda insanların can ve mal emniyeti açısından da tehlikeli olabiliyor. Mahalle ve sokak aralarında araç sürücülerinin kör noktası diye tabir edilen köşe başlarına aynalar konuluyor. Bazı kimseler için çok fazla bir şey ifade etmese de, araç sürücülerinin, diğer yönden gelen araçları görebilmesi için konulan aynalara verilen zararlar, sürücüler için tehlikeli durumların yaşanmasına neden oluyor.

Araçların hatalı park etmesini önlemek için yapılan dubalara verilen zararı söylemeye gerek yok herhalde. Önceleri dubalara kısmen verilen zararlar, şimdilerde yerini dubaların tamamen ortadan kaldırılması şeklinde zarar verildiği şeklinde görülüyor. Duyarsız kimselerin toplumun hizmetine sunulan değerlere zarar vermeye hakkı olmadığı gibi, sahip çıkılması gerekiyor. Toplumun genelini ilgilendiren hizmetlere zarar vermek demek, ekonomiye de, verilen emeklere de zarar vermek demektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X