Kapalı pazarların sağladığı faydalar

24 Mayıs 2021 15:43

Gölcük’te vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği semt pazarları, zamanla yerini kapalı pazarlara bırakmaya başladı. İlçemizde kurulan semt pazarları, vatandaşların uğrak yerlerinden oluyor.Kapalı pazarlar, değişen iklim koşullarından etkilenmeden vatandaşların alışverişlerini yapmalarına imkan sunarken aynı zamanda pazarda hizmet veren esnaflar açısından da fayda sağlıyor. İlçemizde bu amaçla hizmet veren kapalı semt pazarları bulunuyor.

 Haftanın belirli günlerinde çeşitlibölgelerde kurulan semt pazarlarından bazıları, bulunmuş olduğu konum itibariyle, o bölgedeki trafik akışını olumsuz olarak etkileyebiliyor.Mahalle aralarında hizmet veren semt pazarlarının açılacağı günden bir gün önce akşam saatlerinde başlayan çalışmaların, pazarın sona erdiği günün akşamına kadar devam etmesi, pazarın kurulmuş olduğu sokak veya caddedeki ulaşımın da olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Kapalı pazarlar ise kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla da vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. İlçemizdeki bazı kapalı pazarların olduğu yerlerde otopark alanı bulunması, araç parkı konusunda yaşanan sorunların giderilmesinde büyük etken oluyor.  

 Semt pazarlarının getirdiği sorunlardan birisi olarak, kurulmuş olduğu bölgede yaşanan trafik yoğunluğu olarak göze çarpıyor. İlçemizde çarşamba günleri kurulan semt pazarının bulunduğu bölgedeki trafik yoğunluğu, hem yayaları hem de araç sürücülerini olumsuz etkiliyor. Çarşamba günleri kurulan semt pazarı alanının oldukça işlek bir güzergahta bulunması, kapalı pazara dönüştürülmesi ihtiyacını arttırıyor.  Değirmendere’de bulunan kapalı otopark ise daha önceleri semt pazarının kurulmuş olduğu günlerde görülen trafik yoğunluğunun önlenmesi adına büyük katkı sağladığı görülüyor. Değirmendere Başkomutan Caddesi’nde önceleri görülen hatalı araç parkları, kapalı pazarın hizmete girmesi ile artık görülmüyor. Daha önceleri beldede araç parkı bulmak oldukça sorun teşkil ederken, otoparkın hizmete girmesiyle birlikte bu sorun büyük oranda giderilmiş görünüyor. Yalnızca pazar alışverişine değil Değirmendere’ye gelen vatandaşlarında faydalandığı otopark, yoğun olarak tercih ediliyor.

 Kapalı pazarların her yönüyle sağladığı avantaj bir gerçek. Özellikle semt pazarlarında hizmet vermeye çalışan esnaflar, kış aylarında yağışlı ve soğuk havalarda, yazın ise sıcaklarda yaşamış olduğu sıkıntıları yaşamayacak, daha sağlıklı ortamlarda daha iyi hizmet verebilecekler, pazar alışverişine gelen vatandaşlar ise alışverişlerini daha iyi bir şekilde yapma imkanına kavuşmuş olacaklardır. Kapalı pazarlar aynı zamanda o bölgede oluşan trafik yoğunluğunun önüne geçilmesi adına da fayda sağlayacaktır.

 Saygılı davranmak çok şey kazandırır

Saygı, insanların birbirlerine karşı olan tutum ve davranışların farkında oldukları, karşılıklı ilişkilerini anlayış çerçevesinde benimsedikleri bir olgudur. Saygı, aynı zamanda karşımızdaki insanların düşüncelerine, değerlerine önem vermektir. Saygı empati kurarak, ‘bana yapılsa ne düşünürdüm’ diye hareket edebilmektir. Saygı kavramı yaşantımızın her bölümünde yer bulmaktadır.  Saygı bir kimsenin içinden gelmelidir. Bir kimseye saygılı olması konusunda baskı yapmak, o kimsenin ileride daha saygılı olacağı anlamına da gelmez. Bir müddet saygılı gibi görünür fakat geçen zaman içerisinde, yapmış olduğu saygısızca hareketlerine devam eder. Saygılı olmak insandan bir şey eksiltmez, aksine çok şey kazandırır. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X