Kapalı pazarların faydaları

17 Ağustos 2017 13:49
İlçemizde üç ayrı bölgede gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşüm kapsamında, Denizevler, sanayi sitesi ve Merkez Mahallesi’nde dönüşüm çalışmaları yapılıyor.

 İlçemizde bulunan eski ve hasarlı binaların yerine, daha sağlıklı binaların yapılması ve daha modern bir Gölcük inşa edilmesi amacıyla yapılacak olan çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Kentsel dönüşümle birlikte aynı zamanda ilçemizde eksikliği hissedilen sosyal donatı alanlarının da yapılacak olması, büyük bir eksikliği de kapatmış olacak.

 İlçemiz ve beldelerinde eksikliği duyulan konulardan biriside, vatandaşların tercih yerlerinden olan kapalı pazarlar. İlçemiz ve beldelerinde çeşitli mahallelerde hizmet veren semt pazarları, gerek bulunmuş oldukları konum itibariyle, gerekse bazı ihtiyaçları karşılayamaması nedeniyle, mahalle aralarından kaldırılmaya ihtiyaç duymakla birlikte, fiziki şartlar nedeniyle de kapalı pazarlara dönüştürülme ihtiyacı duyuyor.

 Kapalı pazar ihtiyacı yalnızca ilçemiz ve beldelerinde yaşayan vatandaşların değil, aynı zamanda semt pazarlarında vatandaşlara hizmet verme uğraşında olan pazarcı esnafının da en büyük beklentileri arasında yer alıyor. Esnaflar açısından konuyu ele aldığımızda, sabahın erken saatlerinden, akşam saatlerine kadar her türlü hava koşullarında hizmet vermeye çalışan esnaflar için kapalı pazarların önemi oldukça büyük.

 Pazarcı esnafları sabah kasasından boşaltıp tezgahına özenle dizdiği ürünleri müşterilere sunmanın telaşını yaşarken, doğa koşullarına aldırış etmeden çalışıp dururlar. Onların en büyük beklentisi ise daha rahat ortamda işlerini yapabilmek, vatandaşlara da daha sağlıklı şartlarda hizmet sunabilmek. Dolayısıyla sağlıklı ve kaliteli hizmet sunabilme adına kapalı pazarların esnaflarımız için çok önemli bir yer tuttuğunu düşünüyorum.

 Vatandaşlar açısından da kapalı pazarların büyük önemi var. Kış aylarında yağışlı havalardan, yaz aylarında ise güneşten korunmada büyük önem kazanan kapalı pazarlar, aynı zamanda bulunduğu yer itibariyle araç sahiplerinin park yeri sorunu yaşamamasında da etken oluyor. İlçemizde hizmet veren Karaköprü Mahallesi’ndeki kapalı pazarı buna örnek olarak gösterebiliriz. Pazar günleri burada hizmet veren kapalı pazara gelen vatandaşlar, hem fiziki şartların uygun olmasından daha rahat bir ortamda alışverişlerini yaparken, araçları ile gelen vatandaşlarda park sorunu yaşamıyorlar.

 İlçemizde kurulan semt pazarlarının diğer bir önemli tarafıda, mahalle aralarında hizmet veriyor olması. Olası acil müdahalelerde zaman kaybı yaşanacağı düşünüldüğünde, semt pazarlarının mahalle aralarından ziyade, uygun ortamlarda hizmet vermesi gerektiği kanaatindeyim.

 Özetle semt pazarlarının mahalle aralarından kaldırılarak, uygun alanlara taşınması ve kapalı pazar olarak vatandaşlara hizmet vermesi, her açıdan olumlu olacaktır. Bu anlamda ilçemizde özellikle sanayi sitesinde gerçekleştirilecek olan kentsel dönüşümün ayrı bir önem taşıdığını

düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X