Kapalı pazarlar tekrar düşünülmeli

28 Eylül 2016 15:07
İlçemizde bulunan semt pazarları şehir merkezinde olması ve ulaşım sıkıntısı olmaması nedeniyle her ne kadar vatandaşlar tarafından hoş karşılansa da, bulundukları yer itibariyle birçok sorunu da beraberinde getirebiliyor.

 Halihazırda mahalle aralarında haftanın belirli günlerinde kurulan açık semt pazarları, pazarın kurulmuş olduğu mahallede yaşayan vatandaşlar tarafından tedirginlikle karşılanıyor.

 Semt pazarının kurulmuş olduğu mahallelerde yaşayan vatandaşlar, pazarın kurulduğu günlerde mahallelerinde olabilecek acil durumlarda itfaiye ve ambulansın gerekli müdahalede geç kalabileceğini belirterek açık olan semt pazarlarının mahalle aralarından kaldırılarak, kapalı ve daimi pazara dönüşmesi gerektiğini belirtiyor.

 Semt pazarlarının açılacağı günden bir gün önce akşam saatlerinde başlayan çalışmaların, pazarın sona erdiği günün akşamına kadar devam etmesi, pazarın kurulmuş olduğu sokak veya caddeye ulaşım imkanını da ortadan kaldırıyor.

 Yine semt pazarlarının getirmiş olduğu sorunlardan bir başkası da, otopark ile ilgili yaşanan sıkıntılar. Gerek pazar alışverişini yapmaya gelen vatandaşlar, gerekse pazarın kurulmuş olduğu bağlantılı yolu kullanacak olan araç sürücüleri bu durumdan fazlasıyla etkileniyor.

 Semt pazarlarının kurulduğu günlerde yaşanan trafik yoğunluğu, özellikle çarşamba günleri kurulan semt pazarında ve Değirmendere’de cumartesi günleri kurulan pazarda bazı araç sürücülerinin de hatalı parkları eklenince içinden çıkılmaz bir hal alıyor.

 İlçemizde Karaköprü mevkiinde ve Şirinköy’de bulunan kapalı pazarlardan ise hem vatandaşlar, hem de pazarcı esnafı oldukça memnun görünüyor. Kapalı pazar alanı bulunan yerlerde vatandaşlar, yağmurların da başladığı bu günlerde alışverişlerini rahatlıkla yapabilmekte, pazarcı esnafı da daha iyi ve sağlıklı koşullarda hizmet vermektedir.

 Kapalı pazarların bulunmuş olduğu yerlerde, diğer açık olan semt pazarlarının yaşandığı bölgelerdeki trafik yoğunluğu da yaşanmamaktadır.

 Kalıcı ve kapalı pazarların yapılması için somut adımların atılması ve kapalı pazar alanlarının yapılacağı yerlerin belirlenmesi ve semt pazarlarının bir an önce mahalle aralarından kaldırılması, özelikle o bölgede yaşayan vatandaşları oldukça rahatlatacaktır. İlçemize kapalı ve kalıcı pazarların yapılması, pazar kurulan alandaki mağduriyetleri giderecek, vatandaşlarda, esnaflarda bu durumdan memnun kalacaktır. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X