Kapalı pazarlar kolaylık sağlıyor

22 Aralık 2020 15:53

Şehirlerde bulunan kapalı semt pazarları, vatandaşların değişen iklim koşullarından etkilenmeden alışverişlerini yapmalarına imkan sunarken aynı zamanda pazarda hizmet veren esnaflar açısından da fayda sağlamaktadır. İlçemizde kurulan semt pazarları, vatandaşların uğrak yerlerinden oluyor. Gölcük’te son yıllarda kapalı pazar sayısındaki artış da, vatandaşlar açısından büyük kolaylıklar sağlıyor. Haftanın belirli günlerinde çeşitlibölgelerde kurulan semt pazarlarının bazıları, bulunmuş olduğu konum itibariyle, o bölgedeki trafik akışını olumsuz olarak etkileyebiliyor.

Mahalle aralarında hizmet veren semt pazarlarının açılacağı günden bir gün önce akşam saatlerinde başlayan çalışmaların, pazarın sona erdiği günün akşamına kadar devam etmesi, pazarın kurulmuş olduğu sokak veya caddedeki ulaşımı da olumsuz etkiliyor. Kapalı pazarlar ise kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla da vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. İlçemizdeki bazı kapalı pazarların olduğu yerlerde otopark alanı bulunması, araç parkı konusunda yaşanan sorunların giderilmesinde büyük etken oluyor.  

Önceleri yeni mahallede pazartesi günleri kurulan semt pazarı, kurulmuş olduğu alan itibariyle hem esnaf ve vatandaşların iklim koşullarından etkilenmesine neden olabiliyor hem de ulaşımda sorunların yaşanmasına neden olabiliyordu. Yeni mahalle semt pazarının kapalı Pazar alanında hizmet vermesiyle birlikte, sorunlarda ortadan kalkmış ve vatandaşlarda pazar alışverişlerini daha iyi bir ortamda yapmaya başlamıştı. İlçemizde HisareynKaraköprü Mahallesi’nde hizmet veren kapalı pazar da, bölge halkının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya devam ediyor. Ayrıca pazar yerinin hemen yanında bulunan araç parkı da, alışverişe gelen vatandaşların araçlarını park sorunu yaşamadan alışveriş yapmalarına imkan sağlıyor.

Semt pazarlarının getirdiği sorunlardan birisi olarak, kurulmuş olduğu bölgede yaşanan trafik yoğunluğu olarak göze çarpıyor. İlçemizde çarşamba günleri kurulan semt pazarındaki trafik yoğunluğu, hem yayaları hem de araç sürücülerini oldukça etkiliyor. Çarşamba günleri kurulan semt pazarı alanının oldukça işlek bir güzergahta bulunması, kapalı pazara dönüştürülmesi ihtiyacını arttırıyor.  Eski sanayi sitesinin bulunduğu alana yapılacak olan kapalı pazar, çarşamba günleri kurulan semt pazarının getirmiş olduğu olumsuzlukların giderilmesinde büyük fayda sağlayacaktır. Kapalı pazarların her yönüyle sağladığı avantaj bir gerçek. Özellikle semt pazarlarında hizmet vermeye çalışan esnaflar, kış aylarında yağışlı ve soğuk havalarda, yazın ise sıcaklarda yaşamış olduğu sıkıntıları yaşamayacak, daha sağlıklı ortamlarda daha iyi hizmet verebilecekler, pazar alışverişine gelen vatandaşlar ise alışverişlerini daha iyi bir şekilde yapma imkanına kavuşmuş olacaklardır.

Önyargılı olunmamalı

Bazı insanlar karşılaşmış oldukları olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden kesin bir hükme varma gayretindedir. Bu davranış şekli ise önyargı olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki, karşısındaki kimsenin söylediklerinin önyargılı davranan kimseler için bir önemi yoktur. Yalnızca kendi fikirlerinin karşısındaki kimsenin fikirleri ile uyuşmadığını düşünür ve erkenden önyargıya varır. Yani önyargı bir yerde aslında peşin fikirli olma durumudur. Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumu olarak da tanımlanmaktadır. Bir kimse hakkında önyargılı davranarak, tahminlere dayalı ve o konu hakkında bilmeden söylenen sözler insanları kırabilir, incitebilir. İnsanlara önyargı ile değil, anlayışla yaklaşabilmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X