Kapalı pazarlar fayda sağlıyor

08 Eylül 2022 16:58
Kapalı pazarlar fayda sağlıyor

Gölcük’te vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği semt pazarları, zamanla yerini kapalı pazarlara bırakmaya başladı. İlçemizde kurulan semt pazarları, vatandaşların uğrak yerlerinden oluyor. Kapalı pazarlar, değişen iklim koşullarından etkilenmeden vatandaşların alışverişlerini yapmalarına imkan sunarken aynı zamanda pazarda hizmet veren esnaflar açısından da fayda sağlıyor.

Haftanın belirli günlerinde çeşitli bölgelerde kurulan semt pazarlarından bazıları, bulunmuş olduğu konum itibariyle, o bölgedeki trafik akışını olumsuz olarak etkileyebiliyor. Mahalle aralarında hizmet veren semt pazarlarının açılacağı günden bir gün önce akşam saatlerinde başlayan çalışmaların, pazarın sona erdiği günün akşamına kadar devam etmesi, pazarın kurulmuş olduğu sokak veya caddedeki ulaşımın da olumsuz etkilenmesine neden olabiliyor. Kapalı pazarlar ise kurulmuş oldukları yerlerde gerek fiziki şartlarının elverişli olması, gerekse pazara alışverişe gelen vatandaşların otopark ihtiyacını karşılaması dolayısıyla da vatandaşlar tarafından fazlasıyla tercih ediliyor. İlçemizdeki bazı kapalı pazarların olduğu yerlerde otopark alanı bulunması, araç parkı konusunda yaşanan sorunların giderilmesinde büyük etken oluyor.   

İlçemizde çarşamba günleri kurulan semt pazarının bulunduğu bölgedeki trafik yoğunluğu, hem yayaları hem de araç sürücülerini olumsuz etkileyebiliyor. Çarşamba günleri kurulan semt pazarı alanının işlek bir güzergahta bulunması, kapalı pazara dönüştürülmesi ihtiyacını arttırıyor. 

Değirmendere’de bulunan kapalı otopark ise daha önceleri semt pazarının kurulmuş olduğu günlerde görülen trafik yoğunluğunun önlenmesi adına büyük katkı sağladığı görülüyor. Değirmendere Başkomutan Caddesi’nde önceleri görülen hatalı araç parkları, kapalı pazarın hizmete girmesi ile artık çok fazla görülmüyor. Daha önceleri özellikle pazarın kurulduğu günlerde beldede araç parkı bulmak oldukça sorun teşkil ederken, otoparkın hizmete girmesiyle birlikte bu sorun büyük oranda giderilmiş görünüyor. Yalnızca pazar alışverişine değil Değirmendere’ye gelen vatandaşlarında faydalandığı otopark, yoğun olarak tercih ediliyor. 

Kapalı pazarların her yönüyle büyük bir sağlıyor. Özellikle semt pazarlarında hizmet vermeye çalışan esnaflar, kış aylarında yağışlı ve soğuk havalarda, yazın ise sıcaklarda yaşamış olduğu sıkıntıları yaşamayacak, daha sağlıklı ortamlarda daha iyi hizmet verebilecekler, pazar alışverişine gelen vatandaşlar ise alışverişlerini daha sağlıklı bir şekilde yapma imkanına kavuşmuş olacaklardır. Kapalı pazarlar aynı zamanda o bölgede oluşan trafik yoğunluğunun önüne geçilmesi adına da fayda sağlamaktadır.

 Kan bağışının önemi

İlçemizde düzenlenen kan bağışı kampanyalarına Gölcüklü vatandaşların göstermiş olduğu ilgi, kan bağışı konusunda toplumda gerekli bilincin oluştuğunu da gözler önüne sermişti. Bağışlanan kanın çok büyük öneme sahip olduğunu bilen vatandaşlar, ilçemizde bugüne kadar açılan kan bağışı stantlarına gerekli ilgiyi göstererek destek olmaya devam ediyor. Toplum olarak ihtiyacı olan kimselere duyarlı yaklaşıp, yardımda bulunmayı görev edinen vatandaşlar olarak, kan bağışına da aynı hassasiyetle yaklaştığımızı düşünüyorum. Kan bağışlamakla 3 kişinin hayatının kurtarıldığı düşünüldüğünde, kan vermenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X