İyi bayramlar

14 Haziran 2018 14:04

On bir ayın sultanı Ramazanı uğurlarken, bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ramazan ayının sonlarına kadar daha çok serin havaların hakim olduğu ilçemizde, vatandaşlar iftardan sonraki zamanlarını ilçemiz ve beldelerinde bulunan sahillerde geçirmeyi tercih etmiş görünüyordu. İftar sonrası yoğunluğun yaşandığı yerlerden birisi olan
Değirmendere’de vatandaşlar, gerek sahilde dolaşarak, gerekse çay bahçelerinde günün yorgunluğunu atıyordu.
İlçemizde daha çok gıda işiyle uğraşan esnaflar, Ramazan ayında daha fazla rağbet görsede, bayramın yaklaşmasıyla birlikte diğer esnaflarda da hareketlilik yaşandı. İlçemizde her yıl kurulan ve artık neredeyse geleneksel hale gelen bayram pazarının bu yılda kurulması, ilçemize ayrı bir renk ve canlılık getirmenin yanında ekonomik olarak ta katkı sundu.
Bir Ramazan ayını geride bırakmanın hüznünü, bayramı karşılamanın ise sevincini yaşıyoruz. Dini bayramların ayrı bir önemi ve yeri vardır. Bu bayramlarda insanlar uzun süre göremedikleri akrabaları, arkadaşları ve dostlarıyla hasret giderme imkanı bulurken, aynı zamanda dini bayramlarımız dargınlıkların, küskünlüklerin giderilmesine de vesile olur.
Bayramlar insanların birbirleriyle kaynaşması, dostluk ve akrabalık bağlarının kuvvetlenmesi, birlik ve beraberliğin sağlanması açısından da oldukça önemlidir. Dini bayramlarda eskiden beri süregelen gelenekler vardır. Bu gelenekler zamanla birazda olsa etkisini yitirsede, yinede bu bayramların değerini iyi bilmeli ve eskiden olduğu gibi geleneklerimize sahip çıkmalı ve yaşatarak, gelecek nesillere aktarabilmeliyiz.
Yaşça büyük olan insanlar eski bayramları ve gelenekleri yeni nesillere anlatırlar. Aslında çok eskilere de gitmeye gerek yok. Bizlerde küçüklüğümüzde büyüklerimizi ziyaret eder, onların ellerini öper ve bayram harçlıklarımızı alırdık. Oturmuş olduğumuz mahalledeki komşularımızı dolaşıp şeker toplardık. O günlerden kalan unutamadığımız bayram anılarımız mutlaka vardır. Bu yönüyle de bayramlar bizlere ayrı bir heyecan yaşatmıştır.
Günümüzde bu alışkanlıkların birazda olsa etkisini yitirdiğini gözlemlemek maalesef mümkün olabiliyor. Bayramlarda eskiden olduğu gibi, büyüklerimizi ziyaret edelim, hasta ve yaşlılarımıza moral verelim. Çocuklarımıza bayram günlerinin önemini iyi anlatalım. Çocuklarımız bayramı evlerinde oturarak değil, büyüklerin elini öperek, hal hatır sorarak geçirsin.

Bayramın gelmesini iple çeken çocuklar için bayramların ayrı bir yeri vardır. Çocuklar bayramların gelmesini adeta dört gözle bekler. Bayram için alınan yeni kıyafetini giymek için sabırsızlanırlar. Bayramda büyüklerin elleri öpülecek şeker toplanacaktır. Bu bayramda çocuklarımız, bizlerin küçüklüğünde yaşadığı gibi bir bayramı doyasıya yaşasın. Bu bayramda çocuklarımız, önceden olduğu gibi apartmandaki komşularımızı, mahalledeki dostlarımızı ziyaret ederek ellerini öpsün, onların gönüllerini alsın.
Eski bayramlardaki özlediğimiz o günleri yaşatmak ve gelecek nesillerin devam ettirmesini sağlamak birazda anne babaların elinde. Geleceğimiz dediğimiz gençlerimizin, geleneklerimizi en güzel şekilde devam ettirmesinin ayrı bir önemi vardır. Bayramınızı kutlar, sağlık ve mutluluk içinde bir bayram geçirmenizi dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X