İşaret diliyle engeller kalkıyor

25 Ağustos 2020 16:18

İlçemizde bulunan Gölcük Engelsiz Yaşam Merkezi, açılmış olduğu günden bugüne kadar engelli vatandaşlara yönelik olarak çok sayıda kurs düzenledi.Engelli vatandaşların sosyal hayatın içerisinde yer alması ve engelli vatandaşları bir arada tutmak amacıyla düzenlenen kurslara katılan vatandaşlar, yapmış oldukları ürünlerle hünerlerini sergilemişti.Engelsiz Yaşam Merkezi’nde verilen kursların arasında bulunan İşaret Dili Kursu’na da geçtiğimiz yıllarda yoğun katılım olmuştu.

 Engelli vatandaşlar, günlük yaşamlarında daha çok ulaşım konusunda sorun yaşayabiliyor. Bunun nedeni ise engelli rampalarının önlerine yapılan araç parkları, görme engelli vatandaşlar için büyük önem taşıyan görme engelli yollarına verilen zarar olarak görülebiliyor.

 İşitme engellilerin karşılaştığı bazı sorunların temelinde, sağlıklı iletişim kurulamaması yatıyor. Toplumda yaşayan birçok kimse işaret dilini bilmediği için işitme engelli vatandaşlarla karşılıklı iletişim kurmakta zorluklar yaşanabiliyor. İşitme engeli olan vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaşmış oldukları zorlukları aşmada işaret dilinin ayrı bir önemi bulunuyor.

 Engelli vatandaşlarımızın günlük hayatta karşılaşmış olduğu sorunları en aza indirmek amacıyla düzenlenen işaret dilinin toplumda geniş bir kesime yayılmasını oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.İşaret dili kursları sayesinde engelli vatandaşlarımız, karşısındaki ile iletişim kurabiliyor ve anlatmak istediğini kolayca ifade edebiliyor. Toplum genelinde işaret dilinin daha fazla kesimde kullanılmasının,engelli vatandaşlarla kurulacak olan iletişimde oldukça önemli olacağını düşünüyorum.

 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden UlaşımPark,haftanın 7 günü hizmet sağlayan Yolcu İlişkileri Birimi sayesinde yolcularını dinliyor ve şikayetlerini minimum zamanda çözümlüyor. Birçok yerden gelen öneri, istek ve taleplere çözüm bulan UlaşımPark’ın, son olarak işitme engelli yolcuları için de Engelsiz İletişim Birimi’ni kurduğu belirtildi.Kurulan birim ile işitme engelli vatandaşların istek, öneri ve şikayetlerini online hizmet üstünden yüz yüze dile getirebiliyor ve çözüme kavuşturabiliyor olmasını, işitme engelli vatandaşlar için oldukça önemli buluyorum. Engelli yolculara yönelik gerçekleştirilen bu çalışma ile birlikte engeller ortadan kalkmış oluyor.

 Askıda ekmek uygulaması

İlçemizde uzun zamandan beri ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak fırınlarda askıda ekmek uygulaması gerçekleştiriliyor. İhtiyaç sahibi ve yardıma muhtaç vatandaşlara yönelik olarak yapılan askıda ekmek uygulamasına, vatandaşlarda gereken duyarlılığı göstererek, yardımda bulunmaya devam ediyor.

 Askıda ekmek uygulamasıyla vatandaşlar kendi ihtiyaçları olan ekmeği aldıktan sonra, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımda bulunmak amacıyla ekmeğin ücretini fırına bırakarak, yardımlaşma ve paylaşma duygusunun en güzel örneğini sergiliyor.Uygulamaya devam edilen fırınlarda askıda ekmek panosunda günün her saatinde ekmek bulunması, vatandaşların ihtiyaç sahiplerine yardım konusunda duyarlılığını bir kez daha gözler önüne seriyor. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X