İlimizden Erzurum geçti

05 Şubat 2018 12:23

İlimizde Uluslararası Fuar Merkezinde 1-5 Şubat tarihleri arasında Erzurum Tanıtım Günleri düzenlendi. Perşembe günü açılışı yapılan etkinliği hafta sonunda gezme fırsatı buldum ve iyiki gezmişim dediğim oldukça güzel ve bir o kadar yoğun ilginin olduğu etkinliklerle karşılaştım. Cumartesi günü gezdiğim tanıtım günleri etkinliğinde açılan stant sayısı ve gösterilen ilginin bir o kadar fazla oluşu, her yaştan vatandaşın bulunduğu alanda renkli görüntüler oluşturuyordu. Tahmin ediyorum yalnızca İzmit’ten değil, ilimizin diğer ilçelerinden de çok sayıda vatandaş, Erzurum Tanıtım Günleri etkinliğine gelmişti.   

 Tanıtım Günleri etkinliğine gelen vatandaşlar, açılan stantların arasında gezerken tıpkı bizler gibi kendilerini Erzurum kültürünün arasında buldular. Alanda sergilenen yöresel ürünlerin yanında açılan stantlarda ilimize etkinlik amacıyla gelen konukların, fuar alanına gelen misafirlerini güler yüzle ve sıcak bir şekilde karşılamaları da gözlerden kaçmıyordu.

 Erzurum ilinden olduğu kadar ilçelerinden gelen konukların da açmış olduğu stantlarda birbirinden güzel yöresel lezzetler sergilenmişti. Yöreye ait özellikleri anlatan tanıtım broşürleride, tanıtıma büyük katkı sağlamış görünüyordu. Özellikle yöreye ait süt ürünlerinin sergilendiği stantlar yine vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Diğer bir taraftan Erzurum yöresine ait olan ve ünü dünyaya yayılan oltu taşından yapılan eserlerde vatandaşların dikkatini çekti.

 Fuar alanının orta kısmına kurulan sahnede yöresel sanatçılar birbirinden güzel eserler seslendirdi. Sanatçıların seslendirmiş olduğu eserleri oldukça yoğun bir kalabalığın dinlemesi hatta yalnızca dinlemekle kalmayıp, çekilen halaylarla sanatçılara eşlik etmeleri, oldukça güzel ve renkli görüntüler oluşturmuştu. Alanda açılan stant sayısının diğer etkinliklerden fazla olması da, vatandaşların ilgisinin fazla olmasında etkili oldu.

 Her yörenin kendine has farklı kültürü, yöresel kıyafetleri ve lezzetleri bulunuyor. Alanda gezerken kültürlerin ilçemizde de tanıtılması adına etkinliklerin düzenlenmesinin sunacağı katkıyı düşündüm. Gölcük’te faaliyetlerini sürdüren ve kendi kültürlerini ilçemizde yaşatarak sosyal hayatın canlanmasına da katkı sunan hemşeri dernekleri bulunuyor. Yapmış oldukları etkinliklerle hemşerileri arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan dernekler, aynı zamanda kültürlerini ilçemizde yaşatma uğraşı da veriyor.

 İlçemizde de ilimizdeki kadar büyük olmasada bu tür tanıtım günlerinin düzenlenebileceği kanaatindeyim. Hemşeri derneklerinin kendi yörelerine at kültürü ilçemizde sergilemeleri, kendi yörelerinin kültürünün daha geniş bir çevrede tanınmasına imkan sağlayacağı gibi ilçemizde yaşayan vatandaşlarında büyük ilgisini çekecektir. Üstelik bu gibi etkinlik ve tanıtım günlerinin yapılabileceği hava şartlarına bağlı olarak uygun kapalı ve açık alanlarında bulunduğu düşünüldüğünde yapılmaması içinde bir neden olduğunu tahmin etmiyorum. Yalnız gereken desteğin verilmesinin de önemli olduğu görüşündeyim. Erzurum yöresine ait kültür, düzenlenen etkinlikte ilimizde en iyi şekilde tanıtılmıştır.  

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X