İletişim kurmanın ilk kuralı

19 Haziran 2018 14:54

Günlük hayatta karşımızdaki kimselerle iletişimde kullandığımız bazı sözcükler özelliğini her geçen gün sanki kaybediyor gibi görünüyor. Yakınlarımıza ve arkadaş çevremize vermiş olduğumuz selam, karşımızdakine duyduğumuz saygı ve sevginin yanında, gelenek olarak kültürümüze yerleşmiş bir olgudur. Bir ortama girildiğinde de gelen kimsenin güler yüzle selam vermesi o kimsenin orada bulunanlara göstermiş olduğu saygıdır. Yine aynı şekilde karşıdaki kimsenin de verilen selamı alması olması gereken durumdur.
Gelenek, örf ve adetlerimize yerleşmiş olan selamlaşma konusunda bazı kimseler, topluma yerleşmiş olan ve insanlar arasındaki ilişki bağlarını daha da kuvvetlendiren bu gibi davranışları karşısından beklemektedir. Karşımızdaki kimse ile iletişim kurmanın ilk kuralı zamanına göre ‘günaydın’, ‘iyi günler’ veya ‘iyi akşamlar’ sözcükleri olmaktadır. Ama maalesef, söylenmesi oldukça basit olan sözcükleri söylemeyen kimselere de denk gelinebiliyor.
Bununla ilgili örneklere yaşamış olduğumuz binada karşılaşmak mümkün olabiliyor. Binada oturan herkesi tanımayabiliriz. Bundan doğal bir şey de olamaz tabi. Fakat belki de her gün yanımızdan geçen ve aynı binayı paylaştığımız insanlara ‘merhaba’ demenin de zor olmadığını düşünüyorum. Bazılarımızda selamlaşmayı nedense hep karşısından beklemektedir. Yani bazı kimseler komşusunun selam vermediğini söylenirken, kendisini nedense hariç tutmaktadır.
Benzer durumlarla alışverişte de karşılaştığımız mutlaka olmuştur. Bulunduğumuz ortam küçük bir alışveriş yeri ise girerken selam veririz, çıkarken de esnafa hayırlı işler temennisinde bulunuruz. Bunu yapan vardır yapmayanda. Ama bunun tam tersi durumlarla da karşılaştığımız olmuştur. Alışveriş sonrası bizlere hizmet sunan esnafa nezaketen teşekkür etmek ve iyi günler dilemek, bazen de havada kalabiliyor. Bazen alışveriş yapıp karşınızdaki insana teşekkür ediyorsunuz ama o kimsenin oralı bile olmadığı da oluyor. Tabi bunun yanında müşterilerini güler yüzle karşılayan ve olması gerektiği gibi uğurlayan çok sayıda esnaflarda bulunuyor. Önemli olan insanların birbirine saygı ile yaklaşması ve insan olduğu için değer vermesi değil midir?   
Selamlaşma insanlar arasındaki ilişkiyi düzeltir. Toplum içerisinde birlikteliği sağlar. İnsanlar arasındaki samimiyeti artırır. Birbirlerini tanımayan insanların kaynaşmasına vesile olmaktadır. Selamlaşma insanların birbirlerine olan saygı ve sevgisini göstermektedir. Toplumda ortak olarak bulunulan yerlerde, eskilerden günümüze kadar gelen güzel değerleri yaşatmalıyız. Nezakette kibirli olmayı bir kenara bırakıp, karşımızdakinin hatalarını aramak yerine yardımcı olabilmek için çaba gösterebilmeliyiz. Özetleyecek olursak, insanlara, insan olduğu için değer verelim. Dostluklar, arkadaşlıklar ve komşuluk ilişkileri kolay kazanılmadığı gibi kolay kolayda kaybedilmemeli diye düşünüyorum.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X