İhtiyaç ve talepler tamamlanıyor

28 Haziran 2020 16:35

Gölcük’te gerçekleştirilen çalışmalarla birlikte, ihtiyaç duyulan veya gelişen Gölcük ile beraber yeni hizmetler yapılmaya devam ediyor. Ulaşım alanında yapılan çalışmalardan son dönem içerisinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nin genişletilerek çift şeritli olarak hizmet vermesi, kış aylarında çalışmaları yapılan havaların ısınması ile birlikte daha da hız kazanan yollarda asfaltlama ve asfalt yama çalışmaları, bununla birlikte yeni yollarda yaya kaldırımları yapılması veya yaya kaldırımlarındaki bakım onarım çalışmaları hızla devam ediyor.Ulaşım alanında yapılan çalışmalar, daha modern bir ilçe adına önemli katkılar sağlıyor.

 Özellikle mahallelerde bulunan ara sokaklarda son dönemler içerisinde sayıları artan oranda yapılan hız kesiciler de, yaya emniyeti açısından büyük önem taşıyor. Aslında burada en büyük sorumluluk araç sürücülerine düşüyor. Sürücülerin, insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde dikkatli araç kullanmaları ve hız yapmaktan kaçınmaları gerekiyor. İlçemizde son dönemler içerisine üst geçitler ve alt geçitlerde yapılan çalışmalarda vatandaşların takdirini topluyor. Gölcük Belediyesi Hizmet Binası önünde bulunan üst geçit, eski haliyle amaca hizmet etmemekteydi. Bu noktada bulunan üst geçit geçtiğimiz aylarda yapılan çalışma ile yenilenmiş ve vatandaşların hizmetine sunulmuştu. İlçemizde bir başka noktada ihtiyaç duyulan üst geçit ise Donanma Mahallesi İzmit-Gölcük Kooperatifi Terminali’nin önüne yapılmaya başlandı.

 Geçtiğimiz hafta içinde gece saatlerinde D-130 Karayolu’nun trafiğe kapatılması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınması sonrasında yeni üst geçidin montajı yapıldı. Korkuluklar, merdivenler ve zeminin de yapılması sonrasında yeni üst geçidin kısa sürede tamamlanarak vatandaşların kullanımına açılacağı belirtiliyor. Yeni yapılan üst geçit, tamamlandığındabölgede önemli bir ihtiyacı da gidermiş olacaktır. İlçemizde bulunan alt geçitlerden bazıları, çevresine saygısı olmayan bazı kimseler tarafından duvarlarına yazılar yazılmak suretiyle kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu konuda yetkili ekipleri tarafından yapılan çalışma ile alt geçitleri estetik görünüme kavuşturmak, kirliliği ortadan kaldırmak ve daha aydınlık bir görünüm kazandırmak için beyaza boyanmış, boyama çalışması sayesinde hem alt geçitlerin duvarlarına yazılan yazılar ortadan kaldırılmış hem de beyazın verdiği aydınlık sağlanmıştı.  İlçemizde bazı noktalarda bulunan ve son dönemler içerisinde birçok noktaya konulan kentkart dolum cihazları da bu konudaki eksikliği gidermiş görünüyor. İlçemizde bazı durakların olduğu noktalara ve ilçemizin diğer noktalarına konulan kentkart dolum cihazları, toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşların daha kolay, daha pratik bir şekilde kent kartlarının dolumunu yapabilmesine imkan sağlıyor.

 Gölcük’te son dönemler içerisinde artan oranda yapılan yer altı çöp konteynırları da, gerek temiz bir çevre, gerekse toplum sağlığı açısından önemli katkıda bulunuyor. Özellikle şehir merkezi ve civarındaki bağlantılı sokaklara yapılan yer altı çöp konteynırları, önceden görülen görüntü kirliliğinin de ortadan kalkmasında büyük fayda sağladı. Yalnız burada bir konuya değinmek istiyorum. Daha öncede ifade ettiğim gibi, bazı kimselerin, çöplerini yer altı çöp konteynırlarına değil de bu konteynırların hemen yanına bırakması anlaşılacak gibi değil. Çevre temizliği konusunda daha duyarlı hareket etmek, içerisinde bulunduğumuz yaz aylarında daha çok önem kazanıyor.Çünkü açıkta bırakılan çöpler, sinek ve koku oluşumuna neden oluyor. Bu konuda yetkili ekiplerin yapmış oldukları çalışmalara da destek olmak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X