Hizmet ve eserlere verilen zararlar

04 Ocak 2018 12:48

İlçemiz ve bağlısı beldelerinde vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için birtakım hizmetler yapılarak, vatandaşların kullanımına sunuluyor. Toplumun genelini ilgilendiren hizmetlere ise bazı duyarsız kimselerin, sahip çıkmadığı gibi zarar verdiği de görülüyor. Bu kimselerin yapılan hizmetlere vermiş olduğu zararı ise toplumda yaşayan diğer insanlar çekiyor. Üstelik verilen bu zararlar bazı durumlarda insanların can ve mal emniyeti açısından da tehlikeli olabiliyor.

 Bu gibi hizmetlere verilen zararı birkaç örnekle belirtelim. Daha çok mahalle ve sokak aralarında araç sürücülerinin kör noktası diye tabir edilen köşe başlarına aynalar konuluyor. Duyarsız kimseler için çok fazla bir şey ifade etmesede, araç sürücüleri için oldukça önemli olan aynalara verilen zararlar, sürücüler için tehlikeli durumların yaşanmasına neden oluyor.

 İlçemizin çeşitli yerlerinde özellikle yayaların daha yoğun olarak bulunduğu veya okullara yakın bölgelerdeki yollarda araçların hız yapmasını önleyen kasisler bulunuyor. Bu hız kesici kasislerin bir kısmı zamanla deforme olup, yerinden çıkarken, bazısına ise zarar verildiği gözlerden kaçmıyor. Öyleki bazı yerlerde kasisin yarısı oldukça sağlam bir şekilde dururken, diğer bir yarısının yerinde olmadığı gözlemleniyor. Hız kesici kasislerin ilçemiz genelinde elden geçirilmesine de ihtiyaç duyuluyor.

 Gölcük’te gerek araç sürücülerinin gerekse yayaların yön bulmada kullandıkları yön gösterici, trafik uyarı veya ikaz levhaları bulunuyor. Bu levhalara da bazı kimseler tarafından zarar veriliyor. Bazısı eğik olan levhalara verilen zararla birlikte bazılarının da yönlerinin yanlış tarafı göstermesi, vatandaşların yanılmasına neden oluyor.

 Geçtiğimiz yıllarda yapılan çalışma ile ilçemizin merkezinde eksik olan noktalara çöp kutuları konuldu. Çevre temizliği açısından çoğaltılan çöp kutularına, duyarsız kimselerin ihtiyacı olmadığı anlaşılıyor. Bu çöp kutularına da çevreye karşı saygısı olmayan kimseler tarafından zarar verildiği görülüyor. Kaldırımda duran bir çöp kutusunun yaklaşık 45 derece eğik olmasını anlamak mümkün değil. Yani, çöp kutusuna zarar vererek ne amaçlanıyor merak ediyorum.

 Araçların hatalı park etmesini önlemek için yapılan dubalara verilen zararı söylemeye gerek yok herhalde. Çünkü artık neredeyse; yetkili ekipler dubaları monte etsin, bazı duyarsızlarda bunlara zarar versin durumu yaşanıyor. Önceleri dubalara kısmen verilen zararlar, şimdilerde yerini dubaların tamamen ortadan kaldırılması şeklinde görülüyor. Duyarsız kimselerin toplumun hizmetine sunulan değerlere zarar vermeye hakkı olmadığı gibi, sahip çıkılması gerekiyor. Toplumun genelini ilgilendiren ve ilçemizin belirli noktalarında sunulan imkanlara zarar vermek demek, ekonomiye de, verilen emeklere de zarar vermek demektir.

 Değirmendere’de her yıl Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu düzenleniyor. Geçtiğimiz yıl 24.sü düzenlenen, yerli ve yabancı sanatçıların katıldığı sempozyum sonunda birbirinden güzel ahşap heykeller ortaya çıkıyor. Dün gördüğüm ve hayretler içersinde kaldığım bir fotoğrafta, sahilde bulunan ve birçok kimsenin fotoğraf karesinde yer alan ahşap heykele verilen zarar ise söyleyecek başka bir söze gerek bırakmıyor.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X