Hız kesici kasisler

16 Eylül 2021 14:32

Gölcük’te son dönemler içerisinde üstyapıda yapılan çalışmalarda, ihtiyaç duyulan cadde ve sokaklarda asfalt serimi çalışmaları yapılıyor. Havaların da güzel olması dolayısıyla çalışmalara da hız veriliyor. Yapılan çalışmalar sonuncunda yollar daha sağlıklı bir yapıya kavuşurken, yoldaki bozulmaların getirmiş olduğu olumsuzluklar da giderilmiş olunuyor. Bununla birlikte ilçemizin birçok noktasındaki cadde ve sokaklarda, araçların hızlarını düşürmeleri için kasisler yapıldı. Yapılan kasisler faydalı olmakla birlikte aynı zamanda çok olması da, bu konuya bazı araç sürücülerinin yeterince uymadıklarının da bir yerde göstergesi oluyor.
Yeni yapılan kasislerde kasis işaretini belirten uyarı levhaları bulunurken ve belirli bir standarda göre yapılmışken, önceden mahalle aralarında yapılan bazı kasislerde hem levhalar bulunmuyor hem de belirlibir standartta olmadığı kanaatine vardığım kasisler, araçlar için sorun olabiliyor. Aslında araçların belirlenen hız dahilinde seyretmeleri için mutlaka bir kasis olmasına da gerek olmaması gerekiyor. Bu konuda araç sürücülerinin daha dikkatli ve duyarlı hareket etmesi önem taşıyor.
Bununla birlikte bazı noktalardaki hız kesicilerin de bakımdan geçirilmesi gerekliliği görülüyor. Bazı hız kesici kasislerin üst kısmındaki aksamın çıkmasıda, kasislerin alt kısmında zemine sabitlenmesi için kullanılan vida türü materyallerde araçların lastik aksamları için zararlı olabiliyor. Bazı yerlerde kasisin yarısı oldukça sağlam bir şekilde dururken, diğer bir yarısının yerinde olmadığı gözlemleniyor.İlçemizde bu şekilde bulunan kasislerin elden geçirilerek sağlıklı hizmet vermesinin sağlanması fayda sağlayacaktır.
Emeğe saygı gösterilmeli
D-130 karayolu üzerinde bulunan ilçemizde, yayaların yolun karşı tarafına emniyetle geçmeleri adına üst ve alt geçitler bulunuyor. Bununla birlikte ihtiyaç duyulan noktalara da üst geçitler yapılarak vatandaşların hizmetine sunuluyor.Üst geçitlerde yapılan bakım onarım işleri, belirli bir maliyet ve emek harcanarak yapılıyor. Fakat bazı duyarsız kimseler, üst geçitlere zarar verebiliyor. Üst geçitlerde bulunan tellere veya yazılar karalanarak verilen zarar ise vatandaşların tepkisini çekiyor. Yalnızca üst geçitler değil alt geçitlerde periyodik olarak bakım onarım görüyor. Alt geçitlere de tıpkı üst geçitlerde olduğu gibi duvarlarına yazılar karalanarak zarar verilmesi, içlerine çöplerin atılması, verilen emeğe saygı duyulmadığını gösteriyor.
İlçemizde gerek araç sürücülerinin gerekse yayaların yön bulmada kullandıkları yön gösterici, trafik uyarı veya ikaz levhaları bulunuyor. Son dönemler içerisinde yapılan çalışmalarda eksik olan yön levhaları tamamlanmış, eski ve yıpranmış durumda olanlar ise yenilenmişti. Bu levhalara da bazı kimseler tarafından zarar veriliyor. Bazısı eğik olan levhaların nasıl eğik durduğu ise anlaşılamıyor.İnsanların ortak olarak yaşamış oldukları toplumda bazı sorumlulukları ve dikkat etmesi gereken davranışları bulunmaktadır. Toplum tarafından benimsenen ve toplumu rahatsız etmeyen konular, herkes için aynı şekilde kabul edilmelidir. Yapılan hizmetlerin toplumda yaşayan vatandaşlar için olduğunun unutulmaması ve sunulan hizmetlere sahip çıkılması gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X