Hız kesici kasisler

11 Ağustos 2017 13:16

Araç sürücülerinin yollarda hız yapmasını önlemek amacıyla hız kesici kasisler buluyor. Olası kazalara engel olmak için yapılan hız kesici kasislerin birçoğunun özelliğini yitirmiş olması, bazı durumlarda yayalar için, bazende araçlar için tehlikeli olabiliyor. İlçemizdeki sokak ve caddelerde, mahalle aralarında bulunan kasisler, araç sürücülerinin hız yapması konusunda caydırıcı olsada, kasislerin bir bölümünün veya tamamının yerinden çıkması araçlar için hız kesici özeliğini kaybetmesine neden oluyor.

Yine aynı şekilde bazı hız kesici kasislerin üst kısmındaki aksamın çıkmasıda, kasislerin alt kısmında zemine sabitlenmesi için kullanılan vida türü materyallerde araçların lastik aksamları için zararlı olabiliyor. İlçemizde bu şekilde bulunan kasislerin elden geçirilerek sağlıklı hizmet vermesinin sağlanması gerektiğini düşünüyorum.Bazı sokak ve caddelerde bulunan kasislerinde, asfaltın veya beton zeminin yükseltilmesi ile yapıldığını görmek mümkün oluyor. Bu tür kasislerin bazılarında kasis olduğunu belirten işaret bulunmaması veya kasis olduğunu gösteren ve zamanla boyalı kısımlarının deforme olmuş olması, araç sürücüleri için tehlikeli olabiliyor.

Gerek yaya, gerekse araç sürücülerinin emniyeti açısından eksik olan kasis levhalarının tamamlanması veya görünür şekilde boyanması önem taşıyor.Yaz aylarında bulunmamız nedeniyle, sahil kesimlerinde bulunan yollardaki eksik olan hız kesici kasislerin de tamamlanması gerekiyor. Aslında burada en büyük sorumluluk araç sürücülerine düşüyor. Sürücülerin, insan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde dikkatli araç kullanmaları ve hız yapmaktan kaçınmaları gerekiyor. 

Moloz yığınları

Uzun bir süreden beri ilçemizde uygulanmakta olan saatli çöp uygulamasındaki sıkıntılar devam ederken, son zamanlarda bu soruna bir yenisi daha eklenmiş görünüyor. İlçemizde yaz mevsimi ile birlikte, vatandaşların evlerinde veya iş yerlerinde yapmış oldukları tadilat sayısında da artış gözlemleniyor.Yapılan tadilat sonrasında çıkan atık malzemeler veya molozlar, günün herhangi bir saatinde köşe başlarına veya çöp konteynırlarının bulunduğu alana atılmak suretiyle görsel kirlilik oluşuyor. Üstelik yalnızca inşaat atıkları değil bazı sokak ve caddelerde, kullanılmayan ev eşyalarının atıldığına da denk gelmek mümkün oluyor.

Bu eşyalar bazen kocaman bir çekyat, bazen büyük bir mobilya, bazende demir aksamlar olabiliyor. Bu gibi malzemelerin bazı yerlerde konteynırların içine konulma uğraşısı ise çöpünü konteynıra atmak isteyen vatandaşlar için sorun oluşturuyor. Çöp konteynırına sıkıştırılmaya çalışılan bu gibi malzemeler yüzünden vatandaşlarda çöpünü atacak yer bulamıyor. Vatandaşların bu konuda daha duyarlı davranması, gerek görsel kirliliğin önüne geçilmesi, gerekse sağlık açısından önem arz ediyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X