Her yol saygıdan geçiyor

15 Kasım 2021 15:53

Toplumda insanların ortak olarak bulundukları yerlerde uyulması gereken kurallar vardır. Toplumun genelini ilgilendiren kurallara uyan ve çevresine karşı saygılı olan bireyler olduğu gibi, tam tersi davranışlar sergileyen kimselerde bulunabiliyor. Toplumda çevresine karşı vurdumduymaz davranışlarda bulunanlar, yalnızca kendi yaptıklarının doğru olduğunu zannedip, kendilerinin düşüncesinden ve kendi yaptıklarından başka hiçbir şeyin önemi olmadığı düşünen kimselerdir.Bu şekilde toplumda hoş karşılamayan ve kendisinin topluma değil, toplumun kendisine uymasını bekleyen kimselerin yapmış olduğu davranışlara, gün içinde sıkça rastlamak maalesef mümkün olabiliyor. Bu kimseler hayatta yaşadığı olaylardan veya karşılaştıkları durumlardan ders çıkarmadıkları gibi, aynı alışkanlıklarına da devam ettikleri görülebiliyor.

Toplumda hoş karşılanmayan davranışlarda bulunan kimselerin yaptıkları davranışlara birçok olayla örnek verebiliriz. Mesela bu kimselere, trafikte rastlayabilmek mümkün olabiliyor. Çevresine karşı sorumluluk duygusu hissetmeyenler, trafikte tehlikeli bir şekilde araç kullanıp ve yolun sadece kendisine ait olduğunu zannedip diğer insanların canını tehlikeye atabiliyor. Yine geçiş üstünlüğünün yayalara ait olan yerlerde, saygı göstermeyebiliyor. Yine bazı kimseler, olur olmaz yerlere araçlarını park ederek, ‘kendi işim görülsün’ deyip, başkasını düşünmüyor. Bu şekilde davranışta bulunanlar, engelli rampalarının hemen önüne park edip, görmezlikten gelebiliyor.

Toplu ulaşım araçlarına binerken önceliğin kendisinde olduğunu zannedip, adeta insanların üzerlerine çıkarcasına hareket edenler, ayakta kendisinden yaşça büyük insanları veya yaşlıları görüp, görmemezlikten gelebiliyor. Günlük hayatta bu şekilde duyarsız insanlarla karşılaşmak maalesef mümkün olabiliyor. Toplumda yapılan hatalı davranışların bir kısmı belki bilinmeden yapılsa da, birçoğunun ise aslında bilinmediğinden değil, gereken saygının gösterilmediğinden kaynaklandığı kanaatindeyim.İlçemizde asansörlü üst geçitler bulunuyor. Yaşlı ve engelli vatandaşlar için büyük önem taşıyan asansörlerin içine atıklar atmanın bilmemekle alakası olmasa gerek. Maalesef bahsetmiş olduğum görüntülere rastlamakta mümkün oluyor. Özellikle çevre temizliği konusunda daha duyarlı olunması gerekirken, bazı kimselerin yapmış olduğu davranışlar bilmediğinden değil, herhalde umursamadığındandır.

Oturmuş olduğumuz binalarda da saygı kavramı geçerlidir. Aynı binayı paylaşan kimselerin belirli bir saatten sonra gürültü seviyesini daha çok düşürüp, başkalarının rahatsız olabileceğini düşünmesi de saygı kavramı içinde yer almaktadır. 

 Önyargı ile yaklaşılmamalı

Bazı insanlar karşılaşmış oldukları olaylar karşısında, iyice anlayıp dinlemeden kesin bir hükme varma gayretindedir. Bu davranış şekli ise önyargı olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki, karşısındaki kimsenin söylediklerinin önyargılı davranan kimseler için bir önemi yoktur. Yalnızca kendi fikirlerinin karşısındaki kimsenin fikirleri ile uyuşmadığını düşünür ve erkenden önyargıya varır. Yani önyargı, bir yerde aslında peşin fikirli olma durumudur. Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumu olarakta tanımlanmaktadır.Karşımızdaki insanlara her zaman hoşgörü ve saygıyla yaklaşmalı, çok konuşmak yerine iyi bir dinleyici olmayı bilmeliyiz. İnsanlara önyargı ile değil, anlayarak yaklaşabilmeliyiz. Çok konuşmak yerine, ne konuştuğumuzu bilmeliyiz. Her yolun saygıdan geçtiğini düşünmek, bu gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmamasında önemli rol oynayacaktır. O zaman birçok sorunda kendiliğinden çözüme kavuşmuş olacaktır.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X