Her atık çöp değildir

27 Şubat 2020 16:43

İlçemizde bazı noktalarda devam eden saatli çöp uygulamasının olduğu yerlere, son yapılan çalışmalarla yeraltı çöp konteynırları yerleştirilmişti. Çöplerin gelişigüzel atılmasını önleyen, görsel kirliliği ortadan kaldıran ve daha sağlıklı ve temiz bir çevre imkanı sağlayan yeraltı çöp konteynırları, ilçemizin merkezindeki noktalara da konulmaya devam ediliyor. Bununla birlikte temizlik ekipleri, saatli çöp uygulamasının olduğu bölgelerde, çöp taksilerle çöplerin uzun süre beklemeden alınmasını sağlıyor. Bu uygulamada vatandaşlar tarafından takdir ediliyor.

Vatandaşların şikayet ettiği konuların başında sokaklara, boş arsalara veya köşe başlarına atılan evsel atıklar geliyor. Kullanılmayan beyaz eşyalardan tutunda, koltuk, kanepe ve evsel atıkların görüldüğü malzemeler tepki ile karşılanıyor. Bu şekilde davranış sergileyen kimseler duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor.

Günümüzde geri dönüşüm oldukça büyük önem kazanmaktadır. Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Geri dönüşümle birlikte, kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla beraber tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor.

Kullanım süresi dolmuş bir kalem pil, evlerimizde kullanmış olduğumuz yağlar, cam şişeler, metal atıklar, kağıt atıklar belki birçok insan tarafından bir şey ifade etmeyebilir fakat geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması ve bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi önlenmiş olur. Aslında en yakınımızdaki geri dönüşüm kutularına atılacak dönüşüme tabi olan maddelerle ekonomik tasarruf sağlandığı gibi, doğanın korunmasına da katkıda bulunulduğunun unutulmaması gerekiyor.

Bununla birlikte geri dönüşüme tabi malzemeleri çevreye gelişigüzel atarak zarar verenlerde yok değil. Bu konuda hassas ve duyarlı davranmak ise doğanın daha temiz kalmasında etken oluyor.Geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, çöp konteynırlarına atabiliyor.Geri dönüşüm sayesinde doğaya verilmek istenen zararın önüne geçilerek, atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp tasarrufda sağlanmış oluyor.

Atık maddeleri kaynağından ayrıştırarak hem çöp miktarını azaltabilir hem de geri dönüşüme katkı sunabiliriz. Çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olup, geri dönüşüm ile çevremizin korunmasına ve ülke ekonomisine katkı verebiliriz. Bu sayede de gelecek nesillere de daha temiz bir dünya bırakabiliriz.

Daha duyarlı olunmalı

D-130 Karayolu üzerinde bulunan ilçemizde anayolun karşı tarafına geçmek için altgeçitler, üstgeçitler ve trafik ışıklarının bulunduğu yerlerdeki yaya geçitleri bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde anayolun bazı kesimlerinde düzenleme yapılarak, yayaların geçişi için emniyetli olmayan yerler tel örgülerle kapatılmış ve uygulama da vatandaşların beğenisini toplamıştı. Bununla birlikte, yaya şeritleri yerine, yayalar için emniyetli olmayan yerlerden geçen kimselerin bulunması, kazalara davetiye çıkarabilir. Bu konuda vatandaşların daha duyarlı davranması gerektiği kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X