Hep aynı engeller

16 Ocak 2018 13:44

İlçemizde yaşayan engelli bireylerin sosyal hayatın daha fazla içerisinde yer almaları için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bununla birlikte Engelsiz Yaşam Merkezi’ni de, engelli vatandaşlarımızın zamanlarını değerlendirdiği, açılan kurslara katılarak yeni eserler ortaya çıkardığı bir merkez olması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar birçok kurs ve etkinliğin düzenlendiği merkezde, engelli vatandaşlarımız aynı zamanda kaynaşma ve dayanışma içerisinde bulunuyor.

 

Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat da, amaçlarının engelli vatandaşları evlerinden çıkararak, sosyal hayatın içerisinde yer almalarını sağlamak olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Bu manada şimdiye kadar yapmış olduğu çalışmalarda, başarılı olan Başkan Hasan Bat’ın ise ilçemizdeki duyarsızlıklara serzenişine, tamamen katıldığımı da ifade etmek istiyorum. Beninde daha önce birçok defa dile getirdiğim ve duyarlı vatandaşların da tepkisini çeken bazı konular, engelli vatandaşlarımızın önüne çıkarılan en büyük engeller oluyor.

 

İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız en çok ulaşım konusunda sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Çok basit olan bir kaldırımdan gidebilmek, engelli vatandaşlarımız için bazı durumlarda mümkün olamayabiliyor. Çünkü gerek yaya kaldırımına çıkış için yapılan engelli rampalarına yapılan araç parkları, gerekse yaya kaldırımlarına konulan birtakım malzemeler yüzünden, engelli vatandaşlarımız sıkıntı ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

Bu konuda önlem için konulan dubalara hemen her gün verilen zarar, duyarsızlığın boyutunu gözler önüne seriyor. Zaten ilçe merkezini şöyle bir gezdiğinizde, birçok yerde kırık dubalara rastlamakta mümkün olmaktadır.

 

İlçemizde önceleri eksik olan sarı renkli kılavuz çizgileri, son zamanlarda yapılan çalışmalarla birlikte tamamlanma yoluna gidilsede, özellikle sahil kesimi ve beldelerinde kılavuz çizgilerin arttırılmasına ihtiyaç duyuluyor. Hali hazırda bulunan kılavuz çizgileri de duyarsız kimseler tarafından zarar görüyor. Kılavuz çizgilerin yerinden kalkmasında, ağır eşya veya materyallerin üzerinde bulundurulması ile birlikte deforme olduğunu düşünüyorum.    

 

Engelli vatandaşlara ait araç park yerlerine de, bazı sürücüler tarafından araç park edilmesi, hoş karşılanan bir durum olmamakla birlikte, bu konuda da engelli vatandaşlarımızın mağduriyet yaşadığını görebilmekteyiz. Engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış olduğu sorunlar yalnızca onların değil, tüm toplumu ilgilendiren bir sorun olduğu kanaatindeyim. Her zaman dile getirdiğim gibi empati yapmak, birçok sorunun oluşmadan önlenmesinde büyük yarar sağlamaktadır.

 

Amaç, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ise herkesin destekte bulunması gerekiyor. Daha doğrusu engel olmamak gerekiyor, zaten böyle olduğunda bu şekilde sorunlar olmayacak, engelli vatandaşlarımız ulaşım konusunda sıkıntı yaşamayacaklardır.  

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X