Hemşeri dernekleri katkı sunuyor

24 Kasım 2022 14:55

Gölcük’te hemşeriler arasında birlik ve beraberliğin sağlanması, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması ve yaşatılması için önemli rol oynayan hemşeri dernekleri bulunuyor. Aynı zamanda kültürel anlamda zenginliğimizin de bir göstergesi durumunda bulunan ve farklı kültürlerin oluşturduğu hemşeri dernekleri, kentlilik bilincinin oluşturulması ve sosyalleşme adına yapılan faaliyetlerle de adlarından söz ederek bulundukları coğrafyaya da hareket getirmektedirler.

Hemşerileri arasındaki dayanışmayı ve kaynaşmayı sağlamak, kendi yörelerine ait kültürel mirası yaşatmak olan dernekler büyük öneme sahip bulunuyor. İlçemizde bulunan bazı hemşeri dernekleri de yıl içerisinde düzenledikleri etkinlik ve faaliyetlerle kendi yöresel kültürlerini yaşatıp canlı tutmayı hedefliyorlar. Belirli zamanlarda yapılan etkinlikler, ilçemize ayrı bir renk getiriyor ve vatandaşlar arasında kaynaşma olgusunu da arttırıyor.

İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin sosyal etkinlik ve faaliyetlerini daha da arttırması, onların yörelerine ait kültürlerin daha çok insan tarafından bilinmesine ve tanınmasına da katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Bu anlamda ilçemizde bulunan hemşeri derneklerinin kültürlerini Gölcük’te yaşayan vatandaşlara tanıtarak daha geniş kitlelere ulaştırması maksadıyla yalnızca yaz aylarında değil sene içerisinde de çeşitli etkinlikler düzenlemeleri vatandaşlar tarafından da ilgiyle karşılanacaktır. Mutlaka hemşeri dernekleri imkanlar ölçüsünde faaliyetlerini sürdürüyor. Fakat yaşça büyüklerin olduğu kadar çocukların ve gençlerin de yöresel kültürleri bilmeleri ve tanımaları gerektiği kanaatindeyim.

Şimdiki yeni nesil daha çok teknolojiye dayalı olarak büyüdüklerinden, o yöreye ait kültür, eski yöresel kıyafetler, yöresel lezzetler ve kullanılan malzemeler anlamında çok da bilgi sahibi olamayabiliyorlar. İlçemizde bulunan hemşeri derneklerinin düzenleyecekleri tanıtım etkinlikleriyle, vatandaşlarımızda o yöre hakkında bilgi sahibi olabilecekler, o yöreye ait kültürü daha yakından tanıma imkânına da kavuşmuş olacaklardır.

İlçemizde uzun bir süreden beri faaliyet gösteren Gölcük Kültür Dernekleri Platformu da, şimdiye kadar yapmış oldukları sosyal etkinliklerle adından söz ettirmişti. Gölcük Kültür Dernekleri Platformu Dönem Başkanı Hüseyin Karakaya, gazetemize yaptığı açıklamada “Platformumuza üye dernek sayısı 20’yi geçmiş durumda. Bu oluşumu kurmamızdaki amaç, derneklerimizi bir arada tutmak, dernekler arasında birlikteliği sağlamak, tek vücut olarak hareket etmek ve ilçemizde kültürleri tanıtmaktır” dedi.

Hemşeri derneklerinin yapacakları etkinliklerin aslında birçok şeye de fayda sağlayacağını düşünüyorum. Şöyle ki; yapılacak olan etkinliklerde dernekler kendi yöresel kültürlerini tanıtma fırsatı bulurken, aynı zamanda vatandaşlarda sergilenen ürünlerle birlikte o yöredeki yaşatılan gelenekleri de tanıma fırsatı bulacaklardır. Bu tür etkinliklerin düzenlenmesi aynı zamanda vatandaşlar arasındaki kaynaşmayı da arttıracaktır.Derneklerin yapacakları etkinliklerin, Gölcük’te sosyal hayatın daha da canlanması ve geliştirilmesi açısından da fayda sağlayacağını düşünüyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X