Hatalı parklar artık son bulsun

20 Mayıs 2016 16:35

Gölcük’te vatandaşların ortak şikayet konularının başında gelen ve hemen her kesimin büyük tepkisini çeken hatalı araç parkları, artık cadde ve sokaklara değil, kaldırımlara taşmaya başladı. Şehir merkezinde görmeye alıştığımız bu kötü görüntüleri maalesef son zamanlarda ilçemizin diğer mahalle ve sokaklarında da görmek mümkün olabiliyor.

 Kaldırımlara araçlarını park eden sürücülerin o kaldırımları kullanan yayaların da canını tehlikeye attıklarının da farkına varması gerekiyor. Özellikle bu kaldırımları kullananların yaşlı, engelli ve çocuklar olduğu zaman tehlikenin boyutu daha da büyüyor.

 Kaldırımlara yapılan araç parkları yüzünden yoldan yürümek zorunda olan vatandaşlar da, bu sorunun yalnızca ilçe merkezinde değil, ilçemizin diğer kesimlerinde de sıkça karşılaştıklarını söylemeleri ve araç sürücülerinin bu konuda daha duyarlı davranmaları gerektiğine dikkat çekiyor. 

 Hatalı araç park eden sürücülerde kendileri yaya olduklarında aynı sorunla karşılaşmıyor mu? Bu konuda toplum olarak bilinçli davranıp, vatandaşların haklarına riayet etmek gerekiyor. Daha önemlisi vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atmamak gerekiyor.

 Bu konuda engelli vatandaşların yaşadığı sıkıntı ise her geçen gün daha da büyüyor. Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak için çaba gösterirken, bazı duyarsız araç sürücüleri ise engel eklemeye devam ediyor. Hal böyle olunca da engelli vatandaşlarımızda doğal olarak bu duruma tepki gösteriyor.

 Özellikle semt pazarlarının kurulduğu günlerde yaşanan trafik ve park sorunu daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bazı araç sürücülerinin semt pazarı yakınında araçlarını hatalı park etmelerinden dolayı, hem o bölgede trafik sıkışıklığı meydana geliyor, hem de pazar alışverişini yapan vatandaşlar mağdur oluyor.

 Ana caddelerde kısa süreliğine de olsa yapılan hatalı araç parkları, o cadde de uzun araç kuyruklarının meydan gelmesine sebep oluyor. Özellikle Amiral Sağlam Caddesi’nden D-130 Karayolu çıkışına yakın yerlerde yapılan hatalı parklar, bu caddedeki trafiği olumsuz etkiliyor. Bu olumsuzluk akşam iş çıkışlarında daha da yoğunlaşarak, ulaşımda aksamalara neden oluyor.

 Okul çevrelerinde yapılan hatalı araç parkları da, okula giden çocuklar için tehlike oluşturabiliyor. Araç sürücülerinin özellikle okula yakın bölgelerde daha dikkatli davranmaları büyük önem taşıyor. Bir de şehir içi dolmuş duraklarının bulunduğu yerlere yapılan hatalı araç parkları, duraklara yolcu minibüslerinin girmesine engel olabiliyor. Bundan şoförler ve o durağı kullanan vatandaşlar olumsuz olarak etkileniyor.  

 Toplumda yaşayan bireyler olarak, herkesin birbirine saygı ile yaklaşıp, vatandaşların sosyal yaşamını etkileyen olumsuzluklardan kaçınılması gerekiyor. Tüm bunların önüne geçmek için bilinçli davranıp, insanların hakkına riayet etmek birinci şart olarak görünüyor.  

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X