Hafta sonunda Değirmendere

26 Temmuz 2020 15:50

Her mevsim ayrı bir güzelliği olan ve özellikle yaz aylarında vatandaşların gözdesi haline gelen Değirmendere, bu hafta sonu da ilgi odağı oldu. Doğal güzelliği, uzun bir sahil şeridine sahip olması, sahildeki oturma grupları, çay bahçeleri ve kafeleri ile insanların ilgisini üzerine çeken Değirmendere, hafta sonunda da konuklarını ağırladı. Yaz aylarında renkli görüntülerin olduğu sahilde, hafta sonunda havaların sıcak olmasına bağlı olarak gündüz saatlerinde nispeten az olan yoğunluk, akşam saatlerinde daha da artıyor.

 Cumartesi günü Değirmendere’de kurulan semt pazarının kurulmasıyla daha fazla yoğunluk oldu. Önceleri cumartesi günü kurulan semt pazarının getirmiş olduğu ve Başkomutan Caddesi’nde araç parklarının fazla görüldüğü yoğunluk, hizmete giren ve vatandaşların da ilgi gösterdiği kapalı otopark ile birlikte azalmış görünüyordu. Pazara alışveriş yapmak için gelen vatandaşlar araçlarına park yeri aramak için uğraş vermeden kapalı otoparka araçlarını bırakarak, hem Başkomutan Caddesi ve bağlantılı sokaklarda araç yoğunluğunun önüne geçmiş oluyor hem de pazarın hemen yanında bulunan otopark sayesinde daha iyi alışveriş yapma imkanına kavuşmuş oluyorlar.

 Değirmendere sahilinde ise yaz aylarının getirmiş olduğu renkli görüntüler vardı. Sahilin vazgeçilmezleri arasında olan ve hemen her mevsim sahilde yerlerini alan amatör balık tutkunları, geçtiğimiz hafta sonunda da sahilde bulunuyorlardı. Hobi olarak balık tutmak için sahilde bulunanları, oradan geçen vatandaşlarda ilgi ile takip ediyordu. Son yıllarda yapılan çalışmalarla denizdeki balık çeşitliliği artış göstermiş, bu da vatandaşlarda amatör olarak daha çok balık merakı uyandırmıştı.

 Değirmendere sahilinde bir başka renkli görüntü ise çocukların Çınarlık Meydanı altında bulunan sahilden ve iskeleye yakın olan kesimden denize girmeleri oldu. Sıcak havalardan bunalan çocukların bu görüntüleri de vatandaşların ilgisini çekti. Değirmendere sahilinin her yaz sezonunda yine vazgeçilmezleri arasında olan hediyelik eşya stantları da yerlerini almıştı. Gündüz saatlerinde daha az olan stantlar akşam saatlerinin yaklaşmasıyla birlikte daha da artarak, renkli görüntüler oluşturuyor. Değirmendere sahilinde gelen birçok vatandaşların uğramadan geçmediği stantlarda ilgi gören yerler arasında bulunuyordu.

 Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda bulunan ve Değirmendere Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu kapsamında parkı süsleyen ahşap heykellerde, vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor. Daha önceki yazımda ifade etmiş olduğum bir konuya tekrar değinmek istiyorum. İlçemiz genelinde bulunan parklarda aydınlatma konusunda çalışmalar yapılmış ve yapılan çalışmalar sonunda parklar yeni haliyle ışıl ışıl bir görüntüye kavuşmuştu. Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda da benzer çalışma yapılmış ve parktaki aydınlatmalar vatandaşların beğenisini toplamıştı. Alanda bulunan heykellerin akşam saatlerinde daha görünür olması ve daha fazla dikkat çekmesi adına, spot aydınlatmalarla aydınlatılabileceğini düşünüyorum. Bir de ahşap heykelleri yapan sanatçıların isimleri ve yapım tarihi ve diğer bilgilerinin uygun bir yere yazılmasının daha aydınlatıcı olduğu kanaatindeyim.

 Değirmendere sahili her yıl olduğugibi bu yılda ilgi görüyor. Bununla birlikte çevre temizliğine de önem vermek gerekiyor. Değirmendere’nin içinden geçen derede bulunan çeşitli atıklar, bazı kimselerin çevre temizliği konusuna yeterince önem ve özende bulunmadığını gösteriyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X