Hafta sonunda Değirmendere

14 Haziran 2020 15:29

İlçemize bağlı beldelerden olan Değirmendere, her mevsim doğal güzelliği üzerinde barındırıyor. Geçtiğimiz yıllarda Değirmendere’de düzenlenen festivaller, Ahşap Heykel Sempozyumu, konser etkinlikleri ve sportif faaliyetler, Değirmendere’ye olan ilginin her geçen gün artmasında oldukça etkili oldu. Uzun bir sahil şeridine sahip olan belde, bu yönüyle de her mevsim cazibesini korumayı bildi.

Geçtiğimiz hafta sonunda Değirmendere sahili eski günlerdeki kadar olmasa da, vatandaşların tercih ettiği yerler arasında geliyordu. Havanın güzel olmasını da fırsat bilen vatandaşlar, Değirmendere sahilinin tadını çıkarıyordu. Sahilde dikkat çeken konulardan bir tanesi ise bazı noktalarda oltalarını alarak amatör olarak olta balıkçılığı yapan vatandaşlardı. Değirmendere sahilinin Yüzbaşılar kesiminden başlayıp, Değirmendere merkezine doğru uzanan sahilin bazı bölgelerinde ve Kuruçeşme sahiline doğru uzanan yerlerde hobi olarak balık tutanlara denk gelmek mümkündü.Olta balıkçılığından söz açılmışken, balık tutkunları, Körfez’de balık çeşitliliğinin son yıllarda arttığını ve bununda balık tutmayı hobi edinenleri arttırdığını ifade ediyorlar.  

İzmit Körfezi’nde son yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte, balık çeşitliliği artmış ve körfez, her geçen gün daha temiz bir görünüm kazanmaya başlamıştı. İzmit Körfezi’nde yapılan denetimler, arıtma istasyonlarının kurulması, denizin temiz kalmasında oldukça büyük etken olmakla beraber, balık çeşitliliğinin artması vatandaşların da ilgisini çekmiş ve balık tutkunları da buna bağlı olarak artış göstermişti.

Geçtiğimiz yıllarda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Körfezi’ni Balıklandırma Projesi kapsamında gerek Değirmendere Çınarlık Meydanı’ndan gerekse Karamürsel sahilinden levrek ve kalkan yavruları İzmit Körfezi’ne bırakılmıştı. Böylelikle son yapılan balıklandırma projesiyle körfezdeki balık nüfusu ve çeşitliliğin de arttırılması sağlanmış oldu. Bu ise Değirmendere sahilinde balık tutmayı hobi edinen her yaştan insanı görebilmeyi mümkün hale getirdi. Amatör olarak balık tutanlar, sahilde renkli görüntülerin ortaya çıkmasında da etken oldu.

Değirmendere’de özellikle yaz aylarında eksikliği hissedilen araç otoparkı, beldeye yapılarak vatandaşların hizmetine sunulan kapalı otopark ile giderilmişti. Önceleri Başkomutan Caddesi ve bağlantılı sokakları ile sahil kesiminde araç parkı bulmakta sorun yaşanırken, bugün ise kapalı otopark Değirmendere’ye adeta nefes aldırmış görünüyor.  

Değirmendere sahili bunca güzelliklere ev sahipliği yaparken, çevre temizliği konusunda herkesin daha duyarlı davranması büyük önem taşıyor. Çevrenin ve denizin temiz kalması adına bugüne kadar yapılan çalışmalar, vatandaşların çevre temizliğine gereken önem ve özeni göstermesi ile birlikte daha da anlam kazanacaktır. Sahillerimizdeki doğal güzelliklerin fakına varıp, toplumun ortak kullanımına sunulan hizmetlere sahip çıkılmalı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X