Gölcük’te kültür ve turizm bir arada

23 Mart 2020 17:28

Gölcük, mavisiyle, yeşiliyle ve barındırmış olduğu tabiat varlıklarıyla dikkat çekiyor. İlçemizde turizmin geliştirilmesi adına son yıllarda birçok proje hayata geçirildi. Gölcük’te, Tarih Koridoru Projesi çerçevesinde yapılan çalışmalarda, Yukarı Değirmendere Kent Meydanı, Saraylı Kent Meydanı ve İhsaniye Kent Meydanı, yapılan düzenleme çalışmalarıyla bambaşka bir güzelliğe kavuşturulmuş ve vatandaşların da beğenisini toplamıştı.

Yukarı Değirmendere, Saraylı ve İhsaniye’de bulunan meydanlar, yapılan çalışmalarla birlikte vatandaşların tercih ettiği bir yer konumuna gelmesinin yanında, tarihin ortaya çıkması ile birlikte ilçemize önemli bir katkı sağladı. Yukarı Değirmendere Kent Meydanı ve çevre projesiyle, sosyal ve kültürel faaliyetlerin yapılacağı mekanlar oluşturularak, vatandaşların vakit geçirebilecekleri fiziki alanlar oluşturuldu. Aynı zamanda Yukarı Değirmendere, Saraylı ve Örcün'deki tarihi ve kültürel değerlerde gün yüzüne çıkarıldı.

Son yıllarda Saraylı ve Örcün’de düzenlenen Saraylı-Örcün Kültür Turizm Festivalleri, oldukça renkli görüntülere sahne olmuş, ilçemizden olduğu kadar diğer ilçelerden de vatandaşların dikkatini çekmişti. Saraylı ve Örcün’de yaşayan vatandaşların el emeği göz nuru yaptıkları ürünleri ve yöresel lezzetleri köy meydanında sergilemeleri, buraların canlı kalmasında önemli bir rol oynamakla birlikte, ilçemizin tanıtımında da büyük fayda sağlamıştı.

Saraylı, Yukarı Değirmendere ve İhsaniye merkezine yapılan kent meydanı dzüeneme çalışmaları sonunda vatandaşların daha fazla tercih ettiği alanlar oldu. Tarihi dokunun oldukça yoğun bir şekilde hissedildiği Saraylı ve Örcün, barındırdığı doğa güzelliği ile ön plana çıkıyor.Alanlarda bulunan yolların düzenlenmesi, yeni yolların yapılması ve çevre düzenlemesiyle, eski görünümlerinden çok farklı bir görünüme kavuştu.

İlçemizde termal turizmine hitap eden Yazlık Ilıcası ise aynı zamanda sağlık turizmine vermiş olduğu katkı ile tercih edilen yerler arasında geliyor. Yazlık Ilıcası gerek bölge insanına, gerekse ilçemizin dışından gelen misafirlere ev sahipliği yapıyor. Değirmendere’de bulunan Tarihi Yalı Evleri ise beldeye bambaşka bir güzellik kattı. Tarihi Yalı Evleri, ilçemizin tanıtımında büyük katkı sağlamanın yanında, bünyesinde barındırdığı kütüphanesi ve sergi salonları ile vatandaşların uğrak yerlerinden olmaya devam ediyor.

Bununla birlikte Türkiye’nin karaya yerleştirilmiş ikinci suüstü savaş gemisi müzesi, İlçemizin ilk ve tek müze gemisi olan Gölcük Belediyesi Yarhisar Müze Gemisi de, gerek ilçemizden gerekse ilçe dışından gelen misafirlere ev sahipliği yapmasıyla katkı sunuyor.

İlçemizde doğa turizmine katkı sağlayan Erikli Tepe Tabiat Parkı da, doğal güzelliği ile ön plana çıkıyor. Özellikle  kış aylarında başka bir güzelliğe bürünen Erikli Tepe Tabiat Parkı, geçtiğimiz dönemler içerisinde yalnızca ilçemizden değil, civar il ve ilçelerden misafirlerini de ağırladı. İlçemiz, bünyesinde kıymetli değerlere sahip bulunmakla birlikte, aynı zamanda kültürel değerlere ve zengin turizm potansiyeline de sahip bulunuyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X