Gölcük’te hareketlilik tekrar başladı

19 Eylül 2016 14:46

9 gün süren Kurban Bayramı’nda, ilçemizdeki esnaflar, Gölcük’te yaşayan vatandaşların tatili fırsat bilerek, ilçe dışına çıkmasıyla birlikte, işlerinde durgunluk yaşandığını söylemişlerdi. Bayram tatilinin sona ermesi ve 2016-2017 eğitim-öğretim döneminin de başlamasıyla birlikte, ilçe ticaretinde de hareketlilik yaşanmaya başladığını söyleyebiliriz.

 Daha çok okulların açılmasına bağlı olarak, kıyafet, ayakkabı ve kırtasiye ürünlerine yönelen vatandaşlar, özellikle hafta sonunda ve dün, çocuklarıyla birlikte alışveriş telaşındaydı. Öğrenciler okullarına, öğretmen ve arkadaşlarına kavuşacak olmanın heyecanını yaşarken, anne babaları ise çocuklarına alışverişi uygun yerlerden yapmanın arayışı içinde oldular.

 Okulların açılmasıyla hareketlenen ilçemizdeki ticaretin, okul alışverişlerinin bir müddet daha devam etmesiyle, aynı canlılığını koruyacağını düşünüyorum. İlçemizde özellikle Pazar günleri görmeye pekte alışık olmadığımız görüntüler, geçtiğimiz Pazar günü insanların alışveriş yapmalarıyla beraber, neredeyse doruğa ulaşmıştı.

 Daha çok okul formaları ve kırtasiye ürünleri satan esnaflar bu durumdan fazlasıyla memnun gözükürken, diğer esnaflarda vatandaşların ilçemizin sokak ve caddelerini doldurmalarıyla hemen hemen aynı memnuniyeti yaşamış oldular. Gölcük’te ticaret yapan esnaflar, oluşan bu yoğunluğu her zaman görmeyi arzu ettiklerini belirterek, ilçemizdeki ticaretin daha fazla canlandırılması konusunda görüş belirttiler.  

 Okulların açılmasıyla birlikte, trafikte de araç yoğunluğu görüldü. Özellikle D-130 Karayolu’nda meydana gelen araç yoğunluğu, okula yakın olan kesimlerde de kendisini fazlasıyla hissettirdi. Okulların açıldığı ilk gün Donanma ışıklarından başlayan yoğunluk, Kerimağa rampasının Karamürsel yönüne doğru uzun araç kuyruklarının oluşmasına neden oldu. Vatandaşların, okula ulaşımda toplu taşıma araçlarını daha fazla tercih etmesi ise oluşan yoğunluğun azalmasında etkili olacağını düşünüyorum.

 Durakların temizliği yapılmalı

İlçemizde vatandaşların kışın soğuk ve yağmurlu havalardan, yazın ise sıcak havalardan korunmak için kullanmış olduğu otobüs duraklarından, özellikle D-130 Karayolu’na bağlantılı olanlar ve ana caddelerdekilerin, genel bir temizliğe ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. Uzun süreden beri temizlik çalışması yapılmayan bazı durakların içerisinde veya yakınında, çok sayıda atık cisim görmek mümkün olabiliyor.

 D-130 Karayolu’na cepheli olan duraklarda, yoldan geçen araçlarda atılan maddelerden olsa gerek, durakların içerisindeki maddelere, durağı kullanan vatandaşlarda tepki gösteriyor. Yine anayola cephesi bulunan bazı kaldırımlardaki cam kırıkları da, tehlike yaratabilir. Daha çok Yüzbaşılar Kavşağı’ndan Değirmendere yönüne gidişte yolun her iki tarafında kaldırımda bulunan cam kırıklarının ve diğer maddelerin belirli periyotlarda temizlenmesi gerekiyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X