Gölcük’te hafta sonu sessizliği

17 Temmuz 2017 13:24
İlçemiz artan yapılaşması ve buna bağlı olarak artan nüfusuyla, her geçen gün büyümeye devam ediyor.

 Gölcük’te yaşayan insan sayısı artmasına karşılık, özellikle hafta sonlarında yoğunluğu görmek pekte mümkün olmuyor. Yaz aylarının getirmiş olduğu insanların tatil yörelerine gitme durumuda dikkate alındığında, yinede beklenen kalabalığı görebilmek, esnafların arzu ettiği ekonomik anlamda canlılık görülmüyor.

 Yaz aylarında akşam saatlerinde Değirmendere sahilindeki insan kalabalığına baktığınızda, akşamları bu kadar çok fazla sayıda olan insanlar, gündüz saatlerinde nerede diye sorabiliyorsunuz. Bu konuda vatandaşlar ise sosyal aktivite ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek gereksinimlerin ilimizde daha fazla olduğunu ve Gölcük’te yaşayan vatandaşların İzmit’i bu yüzden daha çok tercih ettiklerini söylüyorlar. Nüfusu ve kaplamış olduğu alan itibariyle mutlaka ilimizdeki alışveriş olanak ve çeşitliliği ilçemizden fazla fakat, esnafların beklentileri de ilçemizde yaşayan vatandaşların alışverişlerini Gölcük’te yapmaları yönünde.

 Pazar günü ilçe merkezinde oluşan sessizlik esnaflara da yansımış görünüyordu. Bazı esnaflar, vatandaşların bir kısmının pazar gününü ilçemizde alışveriş yapmayacaklarını düşünmüş olacaklar ki, onlarda işyerlerini açmamışlardı veya haftanın bir günüde olsa kendilerine veya ailelerine zaman ayırmak istemişlerdi.  

 Bu konuda haksız sayılmazlar fakat ilçemizde şehir merkezinde yapılacak olan kentsel dönüşüm vatandaşların bu konudaki beklentilerine de cevap verebilecektir. Bu konuda geçtiğimiz günlerde Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ile yaptığımız röportajda, Başkan Ellibeş, Gölcüklülerin beklenti içerisinde oldukları sosyal donatıların, dönüşümle birlikte ilçemize kazandırılacağını ve sık sık gündeme gelen ilçemizdeki sinema eksikliğinin yine kentsel dönüşüm projesiyle giderileceğini, yapılacak olan projeden herkesin memnun olacağını ifade etmişti.

 Çevre temizliği

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte ilçemiz ve bağlısı beldelerindeki sahiller, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Akşamları sahilde yürüyerek deniz havası almak, dostlarıyla birlikte sohbet etmek isteyenler ve gençlerin zamanlarını değerlendirdikleri yerler olan sahillerin bazı bölümlerinde, çevre temizliğine yeterince önem verilmediği de görülüyor.

 Yeterince çöp kutusu ve konteynır bulunmasına rağmen bazı kimselerin çöplerini yerlere atması hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Birde dolu olan çöp kutularının üzerine çöp atılan yerler varki, sadece atılmış olmak için yapıldığı açıkça görülüyor. Bunlar zaten dolu olan çöp kutularından etrafa saçılarak, hijyen sorununa yol açıyor.

 Bununla birlikte yaz aylarında sahillerin daha fazla insan tarafından kullanıldığı da dikkate alınarak, çöp kutularının daha sık aralıklarla boşaltılmasıda gerekiyor. Çevre temizliği konusunda herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini düşünüyorum. Sahillerimizi daha temiz tutmalı, doğanın korunması adına katkı sunmalıyız.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X