GESOTİM’in başarılı çalışmaları

29 Eylül 2021 15:12

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni yaşamış olan ilçemizde, o günden sonra daha fazla afet bilinci oluşmaya başladı. Yaşamış olduğumuz acı olaydan sonra, deprem ve alınması gereken önlemler hakkında daha çok araştırma yapıp, daha fazla bilgi sahibi olmaya başladık. Doğal afetler konusunda bilmediğimiz birçok bilgiyi, verilen eğitim seminerleri ve uygulamalı eğitimlerle birlikte daha iyi öğrendik.Her ne kadar 17 Ağustos depremi sonrasında, deprem öncesinde alınacak önlemler konusunda biraz daha duyarlı davranıp, doğal afetler konusunda daha hassas davransak da, aradan geçen yıllar içinde, deprem ve doğal afetlere karşı duyarlılık ise biraz daha azalmış gibi görünüyor. Yaşamış olduğumuz deprem bizlere birçok şey öğretti. Bunlardan ilki depreme dayanıklı sağlam binalar yapmak, ikincisi ise bölgemizin deprem kuşağında olduğu gerçeği idi.
Geçtiğimiz dönemler içerisinde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından ilçemizde yaşayan vatandaşlara yönelik olarak doğal afetler konusunda bilgilendirme seminerleri düzenlenmişti.
Gölcük Arama Kurtarma Timi GESOTİM de, geçtiğimiz yıllarda Gölcük’te bulunan okullarda afet bilinci, arama kurtarma ve deprem öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında eğitimler gerçekleştirmişti. GESOTİM, yalnız okullarda değil, ilçemizde değişik zamanlarda düzenlemiş olduğu eğitimlerle vatandaşları depreme karşı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye devam etmişti. İlçemizde faaliyetlerine devam eden GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve GESOTİM ekibi, vatandaşların afet bilinci kazanması adına özveri ile çalışmalarını sürdürüyor.
Doğal afetler konusunda verilen eğitimler ve düzenlenen seminerler, herkes için büyük önem taşıyor. Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM, Pazartesi günü dernek binasında, 1-25 Eylül tarihleri arasında verilen hızlandırılmış arama kurtarma ve medikal eğitimlerinin sertifika törenini gerçekleştirdi. Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Bilge Saral, Gölcük Arama Kurtarma Derneği GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman, Gölcük Merkez Mahallesi Muhtarı Melahat Gökdeniz, Satır Başı Kitap Kulübü Lideri Dilek Özen ve kitap kulübü üyeleri ile sertifika alacak olan kursiyerlerin katılım gösterdiği törende, 26 kursiyere eğitim sertifikaları verildi.
GESOTİM Başkanı Necmi Kocaman ve GESOTİM ekibinin, vatandaşların deprem konusundaki duyarlılığına dikkat çekmek ve deprem bilinci oluşturmak adına yapmış oldukları çalışmalar, vatandaşlar tarafından da büyük takdir topluyor. Deprem konusunda bireyler olarak ne kadar duyarlı ve bilinçli olursak, gelecek nesillerimizin de, deprem konusunda o denli bilinçli ve bilgi sahibi olmasına yardımcı olabiliriz.
Tasarruf büyük önem taşıyor
Günümüzde her alanda tasarruf büyük önem taşıyor. Evlerimizde, işyerlerimizde kısacası hayatın her alanında yapılacak olan tasarruf, aile bütçesine fayda sağladığı gibi aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkıda bulunuyor. İdareli kullanma, boş yere sarf etmeme, tutumlu olma, harcamalarda israftan kaçınma anlamına gelen tasarruf, günlük yaşantımızda kullanmış olduğumuz maddelerin veya ihtiyaçların dikkatli bir şekilde tüketilmesi veya idareli olarak kullanılması olarak önemli bir yer tutmaktadır. Tasarruf konusunda örnek olacak davranışlar sergilemek, aile bütçesine katkıda bulunduğu gibi ülke ekonomisine de katkı sunacaktır. Evlerimizde, işyerlerimizde, okulda, tarımda, sanayide, hayatımızın her alanında kullanmış olduğumuz su konusunda gereken tasarrufta bulunmak ise ayrı bir önem taşıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X