Geri dönüşümün önemi

10 Temmuz 2019 14:22

Geri dönüşüm son yıllarda büyük önem taşımaktadır. Geri dönüşüm bilincini toplum geneline yaymak adına çeşitli kampanyalar düzenlenip, ger dönüşümün önemine dikkat çekilmektedir. Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla birlikte tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor.Geri dönüşüm sayesinde doğaya verilmek istenen zararın önüne geçilerek, atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp enerji tasarrufu da sağlanmış oluyor. Farkında olmadan çevremize attığımız çok sayıda atıkta sağlığa zararlı maddeler bulunabiliyor.Çevreyi kirleten faktörler arasında en riskli olanlardan birisi de atık pillerin bilinçsiz bir şekilde doğaya atılmasıdır. 

Evde, işyerinde ve daha birçok yerde kullandığımız piller, bilinçsizce geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor.Önemsenmeyen küçük bir kalem pil dört metrekare toprağı kirletebiliyor.Atık pillerin kaynağında ayrı toplanmasına yönelik olarak okullarda yürütülen atık pil toplama kampanyasına öğrencilerin göstermiş olduğu duyarlılığın, tüm toplumda oluşması gerektiğini düşünüyorum. Öğrenciler, okullarda atık pilleri, atık pil kutularına atarak bu konuda büyüklerine örnek olacak davranış sergileyip, çevre bilincini çoktan edinmiş görünüyor.

Gölcük’te yetkililer tarafından şehrin belirli yerlerine atık pillerin toplanması amacıyla atık pil kutuları yerleştirildi. Duyarlı vatandaşlar atık pillerini, konulmuş olan atık pil kutularına atarak, doğanın korunmasına yardımcı olma hassasiyetini gösteriyor. Bununla birlikte geri dönüşüme tabi malzemeleri çevreye gelişigüzel atarak zarar verenlerde yok değil. 

İlçemizin belirli noktalarında çöp konteynırlarının yanında birde geri dönüşüme tabi malzemelerin atılması için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor.Fakat geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, normal çöp konteynırlarına atabiliyor.

Böyle olduğu zaman, geri dönüşümde kullanılabilecek malzemeler veya çevrenin ve doğanın kirletilmemesi adına yapılan çalışmalar için verilen emeklerde boşa gidiyor.Ev ve işyerlerinde kullanılmayan defter, dergi, karton, metal ve cam gibi eşyaları bulunduğumuz yerdeki en yakın geri dönüşüm kutularına atabiliriz. 

Geri dönüşüm konusunda yapılan çalışmalara gereken önem ve özen gösterilmelidir. Çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olup, geri dönüşüm ile çevremizin korunmasına ve ülke ekonomisine katkı verebiliriz. Bu sayede de gelecek nesillere daha temiz bir çevrebırakabilmek mümkün olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X