Geri dönüşümle önemli hizmet

19 Kasım 2020 19:24

Kullanım dışı olan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, çevrenin daha temiz kalmasında fayda sağlarken aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.Geri dönüşüm sayesinde aynı zamanda tasarruf ta ediliyor.Geri dönüşümle birlikte çevremizdeki doğal kaynakları korumuş olur, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlamış oluruz. Geri dönüşümün önemini daha iyi anlayabilmek için küçük bir kalem pilin dört metrekare toprağı kirletebildiğini bilmek yeterli olacaktır sanırım. Evde, işyerinde ve daha birçok yerde kullandığımız piller, geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor.

 Evlerde kullanılan atık yağlar, cam şişeler, metal atıklar, kağıt atıklar belki bazı kimseler için bir şey ifade etmeyebilir fakat geri dönüşümle ekonomiye kazandırılması ve bu sayede çevre kirliliğinin önüne geçilmesi önlenmiş olur. İlçemizde birçok noktasında geri dönüşüm kutuları bulunuyor. Geri dönüşüm kutularına atılacak dönüşüme tabi olan maddelerle ekonomik tasarruf sağlandığı gibi, doğanın korunmasına da katkıda bulunmuş olunacağının bilinmesi gerekiyor.Bu sayede de gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakabiliriz.

 Fakat geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, çöp konteynırlarına atabiliyor.Atıkları kaynağından ayrıştırarak hem çöp miktarını azaltabilir hem de geri dönüşüme katkı sunabiliriz. Çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olup, geri dönüşüm ile çevremizin korunmasına ve ülke ekonomisine katkı verebiliriz.

 Kurum ve kuruluşlarda geri dönüşüm konusunda daha fazla özen ve önem gösterilirken, işyerlerinde veya evlerimizde aynı özeni gösteremeyebiliyoruz. Aslında evimizden çıkan çöpleri çöp konteynırlarına atarken, geri dönüşüme tabi olan malzemeleri yakınında bulunan dönüşüm kutularına atmak hiçte zor olmasa gerek. Yeterki geri dönüşüm konusunda gereken duyarlılığı gösterelim ve bu konuda gelecek nesillerimize örnek olalım. Mesela evimizde bulunan okumuş olduğumuz ve okunabilir durumdaki kitapları, çöpe atmak yerine bir başkasının da faydalanması için kullanmakta, ekonomiye katkı sağlamaktadır. Genç nesiller bu yolla aynı zamanda tasarrufu da öğreneceklerdir.

 Geçtiğimiz dönemler içerisinde engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılamak adına, mavi kapak toplama kampanyaları düzenlenmiş ve kampanyaya katlım ve destek artarak devam etmiş, bu ise memnuniyetle karşılanmıştı. İlçemizdeki çeşitli kuruluşların da destek verdiği mavi kapaklar sayesinde ihtiyacı bulunan engelli vatandaşlarımıza, tekerlekli sandalye alımı yapılabiliyor. Yani kapaklar çöpe atılmak yerine faydalı bir hizmette kullanılmış oluyor. Evlerimizde veya iş yerlerimizde alacağımız basit önlemlerle, mavi kapak toplama kampanyalarına destek olabiliriz. Geri dönüşüm konusunda gereken duyarlılığı göstermeli, çevremizin daha temiz kalması adına yapılan çalışmalara destek olabilmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X