Geri dönüşümde anlamlı yarışma

08 Aralık 2020 16:08

Günümüzde geri dönüşüm büyük önem taşıyor. Geri dönüşümle birlikte çevremizdeki doğal kaynakları korumuş olur, aynı zamanda enerji tasarrufu da sağlamış oluruz. Geri dönüşüm sayesinde tasarrufta bulunularak, aile ekonomisine olduğu kadar ülke ekonomisine de büyük katkı sağlanıyor.İlçemizde geri dönüşüme katkıda bulunabilmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılıyor. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda geri dönüşüme katkı sağlayabilmek amacıyla dönüşüm kutuları ve atık pil kutuları bulunmaktadır. Geri dönüşüm konusunda duyarlı davranan vatandaşlar geri dönüşüme tabi olan atıkları geri dönüşüm kutularına atarak hem doğal kaynakların yok olmasını önlüyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor. 

Gölcük Belediyesi, pandemi döneminde farklı bir el sanatları yarışmasına imza atıyor. 7’den 70’e pandemide geri dönüşüm fikirleri yarışması düzenleyen Gölcük Belediyesi, yarışma ile birlikte geri dönüşüme olan ilgi daha da arttırılmak hedefleniyor.Geri Dönüştürebilir Atıklardan Kullanılabilir El Sanatları Ürün veya Eser Tasarım Yarışması’nın hedefi; geri dönüşüme olan ilginin arttırılması ve atıl olan unsurların yeniden tasalanarak geliştirilmesi ve yaygınlaştırılmasının sağlanması olarak belirtiliyor. Cam, seramik, kumaş, kağıt, ip, plastik ve benzeri geri dönüşüm malzemelerinden yapılabilecek olan eserlere, 7’den 70’e herkesin katılabiliyor olmasını, geri dönüşüme olan ilginin daha geniş bir çevreye yayılması adına önemli ve bir o kadar da anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Teknoloji ve okuma kültürü

Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak günümüzde birçok şeyi teknolojik aletlerin yardımı ile kolayca yapabiliyoruz.Yeni nesil, teknolojinin getirmiş olduğu faydalardan yararlanma adına şanslı görünüyor. Teknolojik aletlerden olan cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar ise bilgiye ulaşmada, iletişimde önemli bir yer tutuyor. Önceleri bilgiye ulaşma noktasında ansiklopediler evlerde kitaplıkları süslerken, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, bilgiye ulaşmak daha da kolay bir hale geldi.

Bununla birlikte kitap okumaya da gereken zamanın ayrılması gerektiğini düşünüyorum.Kitap okuma kültürü kazanılması gereken ve küçükten itibaren kazanılan bir alışkanlık olmalı. Çocuklara küçük yaşta kitap alışkanlığı kazandırmanın da önemli olduğunu düşünüyorum. Okuma kültürü, ilerleyen zamanlarda değil, küçük yaşlarda başlıyor.Çocukların daha fazla kitap okuması isteniyorsa, yaşça büyüklerde kitap okumaya önem vermeli ve onlara örnek olacak davranışlar sergileyebilmeli.

Günümüzde yaygınlaşan teknolojik aletler, çocukları kitap okuma alışkanlığından sanki biraz uzaklaştırmış gibi görünüyor. Bazıları, boş zamanlarını cep telefonu, tablet ve bilgisayarın başında geçirmeyi tercih edebiliyor.Teknoloji vasıtasıyla her ne kadar bilgiye kolay erişebiliyor olunsa da, kitap okumaya da zaman ayrılabilmeli. Bazı kimseler gün içerisinde sosyal medya ile daha fazla ilgilenip, daha çok zaman ayırabiliyor.İletişimde büyük rol oynayan teknolojik aletler yerinde ve yeterince kullanılmadığında ise iletişimin zayıflamasınaneden olabiliyor.Teknolojik aletlerin yerinde ve kararında kullanılmasının daha doğru olduğu kanaatindeyim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X