Geri dönüşüm

10 Ağustos 2018 13:35

Kullanım dışı olan ve geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile hammadde olarak tekrar kazandırılması olan geri dönüşüm, aynı zamanda ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Kağıt, plastik, cam, metal ve karton atıklar gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrar kullanılmasıyla birlikte tabii kaynakların tükenmesinin de önüne geçiliyor.

 Geri dönüşüm sayesinde doğaya verilmek istenen zararın önüne geçilerek, atık maddeler tekrar hammadde olarak kullanılıp enerji tasarrufu da sağlanmış oluyor. Farkında olmadan çevremize attığımız çok sayıda atıkta sağlığa zararlı maddeler bulunabiliyor. Çevreyi kirleten faktörler arasında en riskli olanlardan birisi de atık pillerin bilinçsiz bir şekilde doğaya atılması olarak görülüyor. Evde, işyerinde ve daha birçok alanda kullanmış olduğumuz piller, geri dönüşüm kutuları ve pil toplama kutuları yerine bilinçsizce çevreye veya çöpe atıldığında doğayı kirletip, insan sağlığına zarar verebiliyor.

 Önemsenmeyen küçük bir kalem pil dört metrekare toprağı kirlettiğini de bilmek gerekiyor. İlçemizde yetkililer tarafından şehrin belirli yerlerine atık pillerin toplanması amacıyla atık pil kutuları yerleştirildi. Duyarlı vatandaşlar atık pillerini, konulmuş olan atık pil kutularına atarak, doğanın korunmasına yardımcı olma hassasiyetini gösteriyor. Bununla birlikte geri dönüşüme tabi malzemeleri çevreye gelişigüzel atarak zarar verenlerde yok değil. 

 İlçemizin belirli noktalarında geri dönüşüme tabi malzemelerin atılması için, geri dönüşüm konteynırları bulunuyor. Fakat geri dönüşüm kapsamındaki malzemeleri atmak üzere konulan bu konteynırlara, bazı vatandaşlar çöpünü atabiliyor veya geri dönüşüm de kullanabilecek kağıt, plastik, cam, metal ve karton gibi geri dönüşüm kutularına atılması gereken malzemeleri, normal çöp konteynırlarına atabiliyor.

 Böyle olduğu zaman, geri dönüşümde kullanılabilecek malzemeler veya çevrenin ve doğanın kirletilmemesi adına yapılan çalışmalar için verilen emeklerde boşa gidiyor. Bununla birlikte ev ve işyerlerinde kullanılmayan defter, dergi, karton, metal ve cam gibi eşyaları bulunduğumuz yerdeki en yakın geri dönüşüm kutularına atabiliriz. Yapılacak olan şey oldukça basit, yalnızca evlerimizden veya işyerlerimizden çıkan geri dönüşüme tabi olan malzemeleri çöpe değil, konulan bu konteynırlara atmak.

 Yine ilçemizde son dönemde yapılan çalışmalarla, geri dönüşüm için kullanılan cam atık kumbaraları ve diğer dönüşüm kutularının sayılarında da artış oldu. Yapılması gereken geri dönüşüm konusunda gereken bilinci oluşturmak ve çocuklarımıza da, geri dönüşümün önemini anlatıp, gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak. Çevreye ve doğaya karşı daha duyarlı olup, geri dönüşüm ile çevremizin korunmasına ve ülke ekonomisine katkı verebiliriz. Bu sayede de geleceğimiz olan çocuklarımıza daha temiz bir dünya bırakabiliriz.

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X