Gerçek dostluklar

17 Haziran 2019 16:09

Herkesin bir arkadaş çevresi mutlaka vardır. Belkide sayıları azımsanamayacak kadar fazladır. Arkadaş bulmak kolay olabildiği gibi gerçek dost bulmakta bir o kadar zordur.

Arkadaşlık da, dostlukta insanların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Gerçek dostumuz uzun yıllardır tanıdığımız ve birlikte büyüdüğümüz arkadaşımız olduğu gibi, bazen de insanın gerçek dostu kitaplar olabiliyor.

 Özellikle genç yaştakilerin arkadaş çevreleri ve dostları günümüzde çok daha değerli bir konuma gelmiştir. Gençlerin arkadaş olduğu kişilerle ilgili olarak, anne ve babalarında büyük sorumlulukları bulunmaktadır. İnsanların yaşantılarında belirli bir arkadaş çevresi ve bazen kendi yakınlarına hatta ebeveynlerine dahi sırlarını söyleyemediği dostları bulunur.Hayatımızda birçok insanla tanışıp arkadaş olmuşuzdur. Ama bazılar vardır ki, bizlerde güzel izlenimler ve gerçek dostluklar bırakmıştır.

 Bazı insanların küçük yaşlardan gelen ve halen unutamadıkları ve devam eden dostları vardır. Uzun yıllardır devam eden arkadaşlıklar bir süre sonra yerini dostluğa bırakmıştır. Dostluk tanımı kişilere göre de değişkenlik gösterebilir.Gerçek dost yalnızca iyi günlerimizde değil, kötü günlerimizde de yanımızda olan kimselerdir. Gerçek dost denildiğinde, ayağımız takılıp düştüğümüzde, gülen değil elini uzatıp bizi yerden kaldırandır. Dostumuz bizlere şirin görünmek için yalan söyleyen değil, gerçekleri ve doğruları söyleyerek doğru yola yönelmemizi sağlayan insandır.

 Gerçek dostlar, herhangi bir şey olmadığında dahi arayıp soran kişilerdir.Gerçek dostluk, çıkar peşinde olanların kurmuş olduğu bir ilişki değildir. Dostluklarda zamanın önemi yoktur. Başımız sıkıştığında zaman mefhumu gözetmeyen kişidir dostumuz. Maalesef, her geçen gün menfaat ilişkilerinin daha çok görülmeye başladığı günümüzde, gerçek dostlular ise menfaat üzerine kurulmamalıdır. Zaten menfaat üzerine kurulan dostluklarında çokta fazla uzun sürmeyeceği de görülmektedir.

 İnsanlar arasındaki dostluk bağları kuvvetli olmalıdır. Dostluk, küçük bir rüzgarda sallanan değil, tam tersine fırtınalara karşı koyabilen ve dimdik ayakta durabilen bir olgudur. Dostlar paylaşımcı olan, dayanışma ve kaynaşmaya açık olan insanlardır. Gerçek dostlar karşısındaki kişinin hatasını ve kusurunu arayan değil, arkadaşının iyiliğini düşünen insanlardır. Gerçek dost arkadan konuşan değil, iyiyi de, kötüyü de yüzüne açık yüreklilikle söyleyen insandır. 

 Gerçek dostluklar, yalanlar ve sahte davranışlarla kurulmaz, kurulsa dahi bir müddet sonra devam etmeyeceği de görülebilecektir. İyi ve kötü günlerinde daima dostlarımızın yanında olmalı ve onlara bizler için çok değerli olduklarını her zaman hissettirebilmeliyiz.Yalnızca sözlerle değil, sergilemiş olduğumuz tutum ve yapmış olduğumuz davranışlarla, dostluğumuzu gerçek dostlarımıza gösterebilmeliyiz.

 Çünkü dostluklar kolay kurulamadığı gibi kolay kolay da bozulmaması gerekiyor. Gerçek anlamda dost bildiklerimizin ise değerini bilmeliyiz.Dostluklar sağlam zemin üzerine inşa edilmeli ve dostlarımızı iyi seçmeliyiz.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X