Gerçek dostluğun değeri bilinmeli

17 Ağustos 2021 17:31
Gerçek dostluğun değeri bilinmeli

Herkesin arkadaş çevresi mutlaka vardır, belkide sayıları azımsanamayacak kadar fazladır. Fakat gerçek dost bulmakta bir o kadar zordur. Arkadaşlık da, dostlukta insanların hayatında önemli bir yer tutmaktadır. İnsanların yaşantılarında belirli bir arkadaş çevresi ve bazen kendi yakınlarına hatta ebeveynlerine dahi sırlarını söyleyemediği dostları bulunur. Hayatımızda birçok insanla tanışıp arkadaş olmuşuzdur. Ama bazılar vardır ki, bizlerde güzel izlenimler ve gerçek dostluklar bırakmıştır. Bazı insanların küçük yaşlardan gelen ve halen unutamadıkları ve devam eden dostları vardır. Uzun yıllardır devam eden arkadaşlıklar bir süre sonra yerini gerçek dostluğa bırakmıştır.

 Gerçek dost denilince neyi anlamalıyız? Gerçek dost yalnızca iyi günlerimizde değil, kötü günlerimizde de yanımızda olandır. Gerçek dost ayağımız takılıp düştüğümüzde, gülen değil elini uzatıp bizi yerden kaldırandır. Dostumuz bizlere şirin görünmek için yalan söyleyen değil, gerçekleri ve doğruları söyleyerek doğru yola yönelmemizi sağlayan insandır. Gerçek dostlar, herhangi bir şey olmadığında dahi arayıp soran kişilerdir. Gerçek dostluk, çıkar peşinde olanların kurmuş olduğu bir ilişki değildir.

 Dostluklarda zamanın önemi yoktur. Başımız sıkıştığında zaman mefhumu gözetmeyen kişidir dostumuz. Dostluklar menfaat üzerine kurulmamalıdır. Zaten menfaat üzerine kurulan dostluklarında çokta fazla uzun sürmeyeceği aşikardır. Dostluklar birbirine kuvvetle bağlı olmalıdır. Dostlar paylaşımcı olan, dayanışma ve kaynaşmaya açık olan insanlardır. Gerçek dostlar karşısındaki kişinin hatasını ve kusurunu arayan değil, dostunun iyiliğini düşünen insandır. Gerçek dost arkadan konuşan değil, iyiyi de, kötüyü de yüzüne açık yüreklilikle söyleyen insandır.

 Bununla birlikte, toplum içinde hoş karşılanmayan davranışlar sergileyen kimselerden de kesinlikle uzak durulması gerekiyor fakat kendisine kötülük yapılan kişi bunun fakında olamadığından gayet iyi niyetiyle karşısındaki kimsenin bir arkadaşı veya dostu olduğuna inanmaktadır. Söyledikleri ile yaptıkları birbirine uymayan kişiler toplum tarafından güvenilmeyen ve her zaman uzak durulmak istenen kişilerdir.

 Başkalarının arkasından konuşmayı kendisine huy edinen bazı insanlar, bu huylarından kolay kolayda vazgeçmezler. Aslında bu durumun kendi aleyhlerine olduğunun farkında olmadan, bildiklerini okumaya devam ederler ki, bir süre sonra etraflarında arkadaş ve dostlarının olmadığını da göreceklerdir.

Gerçek dostluklar, yalanlar ve sahte davranışlarla kurulmaz ve devam edemez. Dostluklar sağlam zemin üzerine inşa edilmeli ve dostlarımızı iyi seçmeliyiz. İyi ve kötü günlerinde daima dostlarımızın yanında olmalı ve onlara bizler için çok değerli olduklarını her zaman hissettirebilmeliyiz. Yalnızca sözlerle değil, sergilemiş olduğumuz tutum ve yapmış olduğumuz davranışlarla, dostluğumuzu gerçek dostlarımıza gösterebilmeliyiz. Birçok kimse ile arkadaş olunabilir fakat gerçek dost olarak gördüklerimizin sayısı daha azdır. Gerçek dost, bir süre görmediğimizde veya görüşmediğimizde yokluğunu hissettiğimiz kimse olmalıdır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X