Gençlerle iletişimde samimi olunmalı

21 Aralık 2021 15:24
Gençlerle iletişimde samimi olunmalı

Günümüzde aileler, çocuklarını dürüst, sorumluluk sahibi ve büyüdüğünde iyi bir meslek sahibi olmasını isterler ve bunun için çocuklarına destek olurlar. Bunun içindir ki, anne babalar, çocukları için hep en iyisi olsun isterler. Aileler aynı zamanda onlara örnek olmaya çalışırlar. Çünkü çocuklar küçük yaşlardan itibaren büyüklerinin davranışlarını örnek alırlar.  

Gençlik yılları ise insanların hayatlarında önemli ve unutamayacakları anıların olduğu dönemlerdir. Bazen yeni dostluk ve arkadaşlıkların kurulduğu, bazen de daha fazla sorumlulukların edinilmeye başlandığı dönemlerdir. Hayatta tecrübelerin edinilmeye başlandığı, yarınlara umutla bakmaya başlanan yıllardır gençlik yılları. Yaş ilerledikçe gençlik dönemleri daha da fazla anılmaya başlar. Bazen de gençlik dönemlerinde yapılan fakat geriye alınamayan yanlışlar veya hatalar düşünülür. Gençlik dönemi, bazen de insanların daha olgun düşünmesini sağlamaya başladığı dönemlerdir. 

Gençlik dönemi aslında geleceğe atılacak olan adımlardır. Gelişen teknoloji, yaşam standartlarının yükselmesi, sosyal etkinliklerin daha fazla olması gibi nedenlerden dolayı, gençliğimizde yaşamadığımız birçok imkana şimdiki gençler çok daha kolay sahip olabiliyor. Teknolojinin her geçen gün daha fazla gelişmesi, gençlerin teknolojik imkanlardan daha fazla yararlanmaları ise yine onların yarınlara hazırlanmalarında etken olmaktadır.  Bu ise onların şansı olsa gerek.

Hatta yaşça daha küçük çocukların teknolojik aletlere olan ilgisi ve onları kullanımındaki yetenekleri, şimdiki neslin bir şansı olarak görülebiliyor. Günümüzde küçük yaşlara kadar inen telefonların, doğru ve yerinde kullanılmadığı durumlarda olabiliyor.

Ailelerin gençlerle olan iletişimi ise önem taşıyor. Gençlerle iletişimde samimi olmalı ve onları geleceğe yönlendirecek doğru adımları atmasında örnek davranışlar sergilenebilmeli. Genç yaştakilere yalnızca maddi anlamda destek vererek, onların ihtiyacını karşılandığını düşünmek ise yanıltıcı olacaktır diye düşünüyorum. Önemli olan genç nesillerin sesine kulak verip, onların dertlerine ortak olabilmektir. İlgileniyormuş gibi yapmayıp, sorunlarıyla, dertleriyle gerçek anlamda ilgilenebilmektir. Gençlere sorumluluklarını anlatırken yapıcı olmak, onların alacakları sorunlulukları daha fazla sahiplenmesinde etken olacağı kanaatindeyim. 

Yardımlaşma ve paylaşma konusunda gençlere örnek olunabilmeli. İhtiyaç sahiplerine yardımda bulunmanın ne kadar önemli bir davranış olduğu bilincini aşılayabilmeliyiz. Bugünün gençleri ise üzerine düşen sorumlukların farkına varıp, yarınlara kendilerini iyi hazırlamak durumundadır ki bu da çok çalışmaktan geçiyor. Eğitimin önce ailede başladığını unutmamak gerekiyor. Çocukların ailede almış oldukları eğitim, daha sonra çevresiyle birlikte şekillenmektedir. Çocuklarımıza olumlu olan davranışları kazanmaları konusunda yardımcı olunmalı, onlara örnek olmalıyız. Unutulmaması gereken ise çocuklara veya gençlere çok şey almak değil, onlarla çok şey paylaşmak önemlidir. 

Gölcük’te yaşayan bazı vatandaşların hafta sonlarını ilçemiz dışında geçirmeyi daha çok tercih etmesi, genç kesimi de etkiliyor. İlçemizde vatandaşların dile getirmiş olduğu ve her ne kadar küçük bir eksiklik gibi gözükse de, bir sinemanın dahi olmayışı, gençlerin zamanlarını ilçemiz dışında geçirmelerinde etken oluyor. Çünkü genç kesimin büyük bir kısmı yalnızca sinemada bir film izleyebilmek için İzmit’i tercih edebiliyor. Bu ise ailelere maddi olarak yük getiriyor. Gençlerin gidip geleceği yol parası, sinema, gitmiş olduğu yerdeki yiyecek harcamalarını da eklediğinizde, azımsanamayacak bir rakam ortaya çıkıyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X