Gençler zamanını ilçemizde geçirebilmeli

21 Kasım 2017 12:56
Gölcük, ülkemizin birçok yerinden gelen ve çok sayıda hemşeri derneğini bünyesinde barındıran bir yer olması dolayısıyla, adeta bir kültür mozaiği durumunda bulunuyor.

İlçemize gerek çalışmak amacıyla gerekse ilçemizde uzun yıllar yaşayıp emekli olarak Gölcük’e yerleşen vatandaşların çocukları da artık birer Gölcüklü olarak yaşantılarını sürdürmektedirler.

 İlçemizde uzun yıllar çalışarak hizmet eden ve yerleşik düzene ilçemizde geçen, çocuklarını burada büyüten ve okutan çok sayıda aile bulunuyor. Gölcük’te yaşayan gençler gibi ailelerinin de benzer talepleri bulunuyor. Gençlerin ihtiyaç duyduğu sosyal etkinlik alanlarının arttırılması ve gençlerin ilçemizde daha fazla zaman geçirmeleri.

 İlçemizde yaşayan genç nüfusun büyük çoğunluğu, boş zamanlarını değerlendirmek için sosyal aktivitelerin daha fazla olduğu yerleri tercih edebiliyor. Gençlerin ilçemizde en fazla beklentileri arasında kentsel dönüşümle birlikte yapılması beklenen sinema oluşturuyor. Üstelik yalnızca gençler değil, aileler de sinemanın eksikliğini hissettiklerini ifade ederek, bu konudaki eksikliğin giderilmesini beklediklerini ifade ediyor. Yalnızca vizyondaki bir filmi izleyebilmek için ilçemiz dışına çıkan vatandaşlar, bütün gününü ilçemiz dışında geçiriyor ki, bu ise ilçe ekonomisine olumsuz etki ediyor. İnsanlar, yalnızca bir sinema için dahi ilçemizden ayrıldığında, tüm ihtiyacını ilçemiz dışında gidermiş olarak geri dönüyor.

 İlçemizin dışına çıkan vatandaşların fazla olması, ticarette olumsuz etki yapacak, dolayısıyla esnaflarda bundan fazlasıyla etkilenecektir. Genç nüfusun ilçemiz dışındaki ilçeleri tercih etmesi, aynı zamanda ailelere de maddi olarak yük getiriyor. Gençlerin gidip geleceği yol parası, sinema, gitmiş olduğu yerdeki yiyecek harcamalarını da dikkate alındığında azımsanamayacak bir rakam ortaya çıkıyor.

 İlçemiz ve beldelerinde gençler zamanlarını daha çok, kafe türü yerlerde geçiriyor. Gölcük’te esnafların büyük bir kısmının dile getirmiş olduğu ve benimde gözlemlediğim, Gölcük’te yaşayan vatandaşların hafta sonlarını ilçemiz dışında geçirmeyi daha çok tercih etmesi, genç kesimi etkiliyor. İlçemizde yaşayan genç kesim için, sosyal etkinlik ve aktivitelerin arttırılması, gençlerin faydalanabileceği projelerin yapılarak hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlçemizde bulunan gençlik merkezinden, gençlerin daha fazla faydalanması içinde tanıtımının iyi yapılması gerekiyor.

 Çukurlara dolan sular etkiliyor

İlçemizde son bir haftadır etkisini sürdüren nispeten ılıman hava, yerini yağışla birlikte soğuk havaya bıraktı. Yağan yağmur sonrası ilçemizin bazı bölgelerinde küçük su göletleri oluştuğu gibi bu durumdan araç sürücüleri olduğu kadar yayalarda etkileniyor. Bazı noktalarda oluşan suların çukur olan yerlere dolması, araç sürücüleri için tehlikeli olabiliyor. Gündüz saatlerine göre akşam saatlerinde su birikintilerinin son anda fark edilmesi, sürücülerin araç kullanırken tedirginlik yaşamalarına neden oluyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X