Geçen yılki başarı tekrarlanıyor

02 Şubat 2017 17:05
İlçemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından, dönem içerisinde kurslar düzenleniyor.

 Düzenlenen bu kurslardan bazıları sayesinde bir meslek sahibi olunuyor, bazı kurslarla ise vatandaşların el emeği göz nuru eserleri ortaya çıkıyor. İlçemizde yaşayan vatandaşlarda açılmış olan kurslara yüksek oranda katılım göstererek, yeni bir şeyler öğrenmenin veya öğrendiklerini geliştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

 İlçemizde vatandaşların tercih etmiş olduğu kurs merkezlerinden olan birisi olan Halk Eğitim Merkezi de, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, bu yılda kursa katılım oranının yüksek olduğu yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Halk Eğitim Merkezi, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde vermiş olduğu kursların ardından açılmış olan 23 sergiyle sezonu tamamlamıştı. Yine geçtiğimiz yıl, 219 usta öğretici ile 20 bin 739 kursiyere 1193 kurs veren Halk Eğitim Merkezi oldukça başarılı çalışmalara imza atmanın haklı gururunu yaşamıştı.

 Geçtiğimiz sezon içerinde Halk Eğitim Merkezlerinden yararlanma oranında Avrupa standartlarının  üzeride bir başarı sağlanmasının da tesadüfi olmadığı düşüncesindeyim. Geçtiğimiz yıl 1200’ü aşkın kurs açılmış ve 20 bine yakın kursiyer açılan bu kurslara katılım sağlanmasıda bunun en güzel kanıtı olsa gerek.

 Önceki gün Gölcük Mesleki Eğitim Merkezi’nde, Gölcük Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının değerlendirme toplantısı düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Hafiz Arvas, kursların başarılı bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, ilk dönemde 734 kurs açtıklarını, açılan bu kurslarda 8 bin 624 kadın, 3 bin 461 erkek olmak üzere toplan 12 bin 85 kişinin eğitim gördüğünü ifade etti.

 Bunun yanında 29 okuma yazma kursunda toplam 129 okuma yazma kursiyerinin bulunduğunu belirten Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Hafiz Arvas, açılan kursların ikinci dönemde de devam edeceğini, gelecek talepler üzerine yeni kursların da açılacağını belirtti. Mehmet Hafiz Arvas’ın, okuma yazma kurslarının 1 kişi dahi olsa açılacağını ifade etmesi, bir toplumun okuma yazma oranının yüksek olması, eğitimli ve bilinçli bir toplum olması bakımından ayrı bir önem taşıyor.

 Gerçekleştirilen toplantıda öğretmenevinde de okuma yazma kursunun verileceğinin ifade edilmesi, okuma yazma oranının da hızla yükselmesi adına sevindirici bir gelişme olarak görüyorum. Çeşitli nedenlerle şimdiye kadar okula gidememiş veya okuma yazma bilmeyenler için, okuma yazama kurslarının çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

 Günümüzde okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın kalmaması için, tüm imkanlar seferber ediliyor. Çevremizde okuma yazma bilmeyen kişiler varsa bunları da okuma yazama kurslarına yönlendirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Böylelikle toplumumuzun okuma yazma oranı hızla artacak, eğitim seviyesi de yükselecektir. Bu manada Halk eğitim Merkezi’nde açılan okuma yazma kurslarının belkide açılan diğer kurslar arasında en önemlisi olduğu düşünüyorum. 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X