Engelliler yeni döneme hazır

03 Ocak 2017 11:42
Gölcük Engelliler Derneği, üyelerine yönelik olarak geçtiğimiz yıl içerisinde çok sayıda sosyal aktivite ve etkinlik düzenlemiş ve düzenlenen bu faaliyetlere yoğun olarak katılım sağlanmıştı.

 Bunun yanında Engelsiz Yaşam Merkezi’nde açılan ve oldukça fazla katılımın olduğu kurslara da, geçtiğimiz yıl içerinde 750 civarında kursiyer katılmıştı.

 Engelsiz Yaşam Merkezi’nde son dönemde, öğretmenlere yönelik olarak başlayan Braille alfabesi kursu ve okçuluk kursları ise devam ediyor. İlçemizde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursu (KO-MEK), Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kursu (GÖLMEK), Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi’nde yıl içerisinde çeşitli branşlarda kurslar düzenleniyor.

 Engelsiz Yaşam Merkezi’nde verilen kurslarda, ilçemizdeki diğer kurumların düzenlemiş oldukları kurslar kadar ilgi görmeye devam ediyor. İlçemizdeki Engelsiz Yaşam Merkezi, engelli vatandaşlarımızın yalnızca kurs gördüğü bir yer değil, aynı zamanda mutlulukların paylaşıldığı, dertlerin, sorunların konuşulduğu birçok ortak paydada buluşulması nedeniyle de önem kazanıyor.

 İlçemizde yaşayan engelli vatandaşların, Engelsiz Yaşam Merkezi’ne gelmelerindeki en büyük etkenlerden birisi de, hiç kuşku yok ki, Gölcük Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat oluyor. Başkan Hasan Bat, ilçemizde yaşayan engeli vatandaşların evlerinden çıkarak sosyal hayatın içerisinde yer almaları adına şimdiye kadar büyük gayret ve çaba sarf etmiş ve bunda da başarılı olmuştur.

 Başkan Hasan Bat, 2017 yılı planları içerisinde yeni projeleri olacağını, geçtiğimiz dönemde olduğu gibi bu dönemde de engelli vatandaşlara yönelik olarak çeşitli geziler düzenleyeceklerini, bu yıl görme engelli vatandaşlarımıza daha fazla eğileceklerini ifade ediyor. Gölcük Belediyesi ise engelli vatandaşlarımıza destek olmaya devam ediyor. Engelsiz Yaşam Merkezi’nin ilçemizde olmasının da engelli vatandaşlarımız adına büyük kazanç olduğunu düşünüyorum.

 Tüm bunların yanında, ilçemizde yaşayan engelli vatandaşların karşılaşmış oldukları sorunların giderilmesi maksadıyla bazı çalışmaların da yapılması gerekiyor. Bunlardan öncelikli olarak görme engelli yolların bakımdan geçirilmesi, görme engelli yolları bulunmayan cadde ve sokaklara bu yolların yapılarak daha geniş bir alana yayılması, yine görme engeli vatandaşlarımızın özellikle anayolda karşıdan karşıya daha emniyetli geçiş yapabilmeleri adına sesli trafik ışıklarının ilçemizin belirli noktalarına yapılması gerekiyor.

 Araç sürücülerini ilgilendiren kısım ise, engelli rampalarının bulunduğu yerlere araçların park edilmemesi, engelli vatandaşlar için önem taşıyor. İlçemizde bazı noktalar var ki, gün içerisinde engelli rampalarının önüne park etmiş bir araç görmek mümkün olabiliyor. Bu konuda önlem alınmalı ve engelli rampalarının önüne park edilmesi önlemek adına gerekli yaptırımların da yapılması gerekiyor. Bir başkasının ulaşım hakkını engellemeye kimsenin hakkı olmadığını da unutmamak gerekiyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X