Engelleri kaldırmak için çalışılmalı

09 Mayıs 2022 17:03

10-16 Mayıs tarihleri arası Engelliler Haftası’dır. Bu hafta kapsamında engelli vatandaşların sorun ve taleplerine karşı toplumsal duyarlılığın daha da arttırılması ve engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekilerek çözüm bulma noktasında fikir, proje ve öneriler üretiliyor. İlçemizde bulunan Engelsiz Yaşam Merkezi’nde geçtiğimiz dönemler içerisinde engelli bireylerin sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları, etkinlik ve aktivitelere katılmaları adına faaliyetler düzenlenmişti. Engelli vatandaşlarımızın bu kurs ve etkinliklerde tüm hünerlerini sergilemeleri ise büyük takdir toplamıştı. İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, fiziki olarak engelin hiçbir şeye engel olmadığının en güzel örneğini şimdiye kadar yapmış oldukları çalışmalarla sergilemişti.
Engelsiz Yaşam Merkezi’nde verilen kurslar ve düzenlenen sosyal faaliyetlere katılan engelli vatandaşlar, evlerinde zaman geçirmekten ziyade bu merkezde başarılı çalışmalar sergiliyor.
Engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış oldukları sorunları en aza indirgemek için toplumda yaşayan bireylere büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Engelli vatandaşlarımız, kendi yaşamlarında engel tanımayıp, birçok faaliyet, etkinlik ve kurslarda başarılı çalışmalarda bulunurken, toplum olarak engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış olduğu sorunların en aza indirgenmesinde neler yapıyoruz, düşünmek gerekiyor.
Engelli vatandaşlarımızın hemen hemen her gün karşılaştığı, engelli rampalarına duyarsız araç sürücüleri tarafından araçların park edilmesi, engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda karşılaştığı en sık sorunlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Engelli bireylerin akülü veya tekerlekli sandalyesi ile yaya kaldırımlarına iniş ve çıkışlarda kullanmış oldukları engelli rampalarına araçlarını park etmek suretiyle kapatan bazı sürücüler, engelli vatandaşların ulaşım hakkına gereken saygıyı göstermiyor. Bu konuda daha bilinçli davranılıp, engelli vatandaşlarımızın ulaşım haklarına saygı göstermeleri gerekiyor.
Görme engellilerin karşılaşmış oldukları sorun ise, sarı renkli kılavuz yollarının bazı noktalarda çeşitli nedenlerle zarar görmesi olarak öne çıkıyor. İlçe merkezinin bazı kesimlerinde bulunan, görme engelli vatandaşların ulaşımda kullanmış oldukları yolların, mümkün olduğunca daha fazla sokak ve caddelerde bulunması, ilçemiz beldelerinde yaygınlaştırılması, görme engelli vatandaşlarımızın ulaşımını daha da kolaylaştıracaktır.
İşitme engeli olan vatandaşlarımızın iletişiminde büyük önem taşıyan işaret dilinin, toplumda daha fazla yer bulması adına açılan işaret dili kurslarına daha fazla katımın olması da, engelli bireylerin yaşamlarında kolaylık sağlayacaktır.
Engelli vatandaşlarımıza vereceğimiz en büyük desteğin, Onların günlük yaşamlarında önlerine engel çıkarmamak olduğunu unutmamalıyız. Bu konuda toplumsal bilincin de arttırılması ve herkesin birer engelli adayı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Toplumda, engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları sıkıntılara karşı duyarlılık oluşturmalı, engelleri hep birlikte kaldırabilmek için mücadele etmeliyiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X