Engeller birlikte kaldırılmalı

22 Temmuz 2022 15:49

Gölcük’te yaşayan engelli vatandaşlar, Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen sosyal etkinlikler ve açılan kurslarda sergilemiş oldukları üstün yetenekleri ile göz doldurarak, adından fazlasıyla söz ettiriyor. Engelsiz Yaşam Merkezi’ni de, geçen süre zarfında engelli vatandaşlarımızın zamanlarını değerlendirdiği, açılan kurslara katılarak yeni eserler ortaya çıkardığı bir merkez olması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.
Şimdiye kadar birçok kurs ve etkinliğin düzenlendiği merkezde, engelli vatandaşlarımız aynı zamanda kaynaşma ve dayanışma içerisinde bulunuyor.Engelli vatandaşlarımız, sanatsal, sportif ve diğer başka alanlarda katılmış oldukları aktivitelerle, aynı zamanda örnek teşkil ediyor.
Görme engelli vatandaşlar, kılavuz yolları kullanarak istedikleri yere rahatça gidebiliyor. Bu amaçla ilçemizde görme engelli vatandaşların ulaşımında büyük kolaylıklar sağlayan kılavuz yollar yapıldı. Gölcük’te son dönemler içerisinde bazı sokak ve caddelerde yapılan ve vatandaşlar tarafından da beğeni ile karşılanan prestij caddelere de yeni kılavuz yollar yapılarak, hizmete sunuldu. Bununla birlikte kılavuz yolların daha fazla alana yayılmasına da ihtiyaç duyuluyor.
İlçemizde yaşayan engelli vatandaşlarımız, bazı duyarsız kimselerin sorumsuz davranışlarından dolayı, günlük yaşantılarında zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Engelli yollarına park eden sürücüler mi dersiniz, sarı renkli kılavuz yollara malzeme koyan kimseleri mi dersiniz, hemen hepsine denk gelmek maalesef mümkün olabiliyor. Bu ise en çok görme engelli vatandaşlarımızı etkiliyor.
Engelli vatandaşların ulaşımda sorun yaşamamaları adına ilçemizin birçok noktasında engelli rampaları bulunuyor. Engelli rampalarının önlerine park edilen araçlar nedeniyle, engelli vatandaşlarımız ulaşımda sorunla karşılaşabiliyor. Engelli vatandaşlara ayrılan araç park yerlerine, araçların park edilmesi sorun teşkil ediyor.
Engelli vatandaşların karşılaşmış oldukları sorunları azaltabilmek adına toplumda herkese görevler düşüyor. Toplumda engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları sıkıntılara karşı duyarlılık oluşturmalı, engelleri hep birlikte kaldırabilmek için mücadele etmeliyiz. Toplum olarak engelli vatandaşlarımızın, günlük yaşantılarında yardımcı olabilmek, onların sorun ve sıkıntılarını en aza indirebilmek için çaba göstermeliyiz.
Temizlik, duyarlı olmayı gerektirir
Çevre temizliği denildiğinde bazı kimseler nedense hep başkasından bekliyor. Temizlik aslında çok geniş bir yelpazede görülebilir. Evimizin temizliği, binamızın, yaşadığımız sokağın, mahallemizin ve şehrin temizliği. Temizlik çevreye karşı duyarlı olmayı gerektirir. Yani ortak yaşanılan yerleri sadece bizim kullanmadığımız, başkalarının da kullandığını bilerek hareket etmektir. Gölcük’te mahallelerde birçok noktada yer altı çöp konteynerleri, cadde ve sokaklarda ise çöp kutuları bulunuyor. Fakat bazı vatandaşlar temizlik konusunda çevresine karşı duyarlı davranmıyor. Vatandaşların temizlik konusunda kendi evlerine gösterdiği özeni, cadde ve sokaklar içinde göstermesi gerekiyor. Çöpleri, köşe başlarına veya olur olmaz yerlere bırakmak yerine birkaç adım fazla atıp, çöp konteynırına atmak sorunun çözümünde etkili olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X