En büyük destek, engel çıkarmamak

09 Mayıs 2019 14:33

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu hafta kapsamında engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekilerek çözüm bulma noktasında fikir, proje ve öneriler üretiliyor. Gölcük’te engelli vatandaşlarımız için Engelsiz Yaşam Merkezi bulunuyor. Engelli bireylerin sosyal hayatın içerisinde daha fazla yer almaları, etkinlik ve aktivitelere katılmaları adına birtakım faaliyetler ve kurslar düzenleniyor. Engelli vatandaşlarımız günlük hayatta karşılaşmış oldukları zorluklara rağmen, hayattan hiçbir zaman kopmayıp, katılmış oldukları kurslarda ve etkinliklerde tüm hünerlerini sergilemeleri ise büyük takdir topluyor.

Engelsiz Yaşam Merkezi’nde verilen kurslar ve düzenlenen sosyal faaliyetlere katılan engelli vatandaşlar, evlerinde zaman geçirmekten ziyade bu merkezde, bulunarak, fiziksel olarak engelin, aslında hiçbir şeye engel olmadığını, yapmış oldukları başarılı çalışmalarla sergiliyor.

Engelli vatandaşlarımızın karşılaşmış oldukları sorunları en aza indirgemek için toplumda yaşayan bireylere de büyük görev ve sorumluluklar düşüyor.

Engelli vatandaşlarımız, kendi yaşamlarında engel tanımayıp, birçok faaliyet, etkinlik ve kurslarda başarılı çalışmalarda bulunurken, toplum olarak onların sorunlarını en aza indirgenmesinde neler yapıyoruz, bunu her bireyin kendisine sorması gerekiyor. İlçemizde de engelli vatandaşlarımız sorunlarla karşılaşabiliyor. Engelli vatandaşlarımızın hemen hemen her gün karşılaştığı engelli rampalarına duyarsız araç sürücüleri tarafından araçların park edilmesi engelli vatandaşlarımızın günlük yaşamda karşılaştığı sorunlardan yalnızca bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Engelli bireylerin akülü veya tekerlekli sandalyesi ile yaya kaldırımlarına iniş ve çıkışlarda kullanmış oldukları engelli rampalarına araçlarını park etmek suretiyle kapatan sürücüler, onların ulaşım hakkını elinden alıyor. Bu konuda vatandaşların daha bilinçli davranıp, engelli vatandaşlarımızın ulaşım haklarına saygı göstermeleri gerekiyor ki, engelli vatandaşlarımız da kendilerine karşı daha duyarlı olunmasını ve anlayışla yaklaşılmasını bekliyor.

Görme engellilerin ilçemiz ve beldelerinde karşılaşmış oldukları sorun ise, sarı renkli kılavuz yollarının ilçemiz  geneline ve beldelerine yayılmaması veya olanlarında çeşitli nedenlerle zarar görmesi olarak öne çıkıyor. İlçe merkezinin bazı kesimlerinde bulunan görme engellerin ulaşımda kullanmış oldukları yolların, mümkün olduğunca daha fazla sokak ve caddelerde bulunması, beldelerinde olması görme engelli vatandaşlarımızın ulaşımını kolaylaştıracaktır.

İşitme engeli olan vatandaşlarımızın iletişiminde büyük önem taşıyan işaret dilinin, toplumda daha fazla yer bulması adına açılan işaret dili kurslarına daha fazla katımın olması da, engelli bireylerin yaşamlarında kolaylık sağlayacaktır. İlçemizde mevcut asansörlü üstgeçitlerin sayıca arttırılması da aynı şekilde engelli vatandaşların ulaşımında büyük katkı sağlayacaktır. Engelli vatandaşlarımıza vereceğimiz en büyük desteğin, onların günlük yaşamlarında önlerine engel çıkarmamak olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu konuda toplumsal bilincin de arttırılması gerekiyor. Her bireyin engelli adayı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X