Emeğe saygı duyulmalı

22 Nisan 2019 14:47

İlçemiz 161 bini aşan nüfusuyla her geçen gün büyümeye devam ediyor. İlçemizin bazı noktalarında bulunan eksiklikler tamamlanmaya çalışılırken, yapılan çalışmalar ise kısa süre içerisinde zarar görebiliyor. 17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında yerleşimin ilçemizin üst kesimlerine doğru kaymasıyla, yeni oluşan mahallelerle birlikte diğer sokak ve caddelerde de ihtiyaçlar mutlaka artış gösterebiliyor.

 Son yıllarda ilçe merkezinde bulunan bazı sokaklarda prestij sokak veya prestij cadde uygulamaları yapılarak, sokak ve caddeler daha temiz ve kullanışlı hale getirilerek modern kente yakışır bir şekilde yenileme çalışmaları yapıldı. Yapılan prestij sokaklar için gerek esnaflar gerekse vatandaşlar memnuniyetini belirtiyor. Hatta bu konuda diğer sokak ve caddelerde bulunan esnaflar ve vatandaşlar, kendi sokaklarının da yenilenmesi talebini iletiyor.

 Prestij cadde ve sokaklarda yapılan düzenleme çalışmaları ile araçların park etmesini önleyecek dubalar daha sağlam ve kalıcı olurken diğer sokak ve caddelerde bulunan dubalar zarar görebiliyor. Hem maddi hem de manevi olarak emek verilerek yapılan bu düzenleme çalışmalarına bazı kimselerin yeterince saygı göstermediği de görülebiliyor. Yapılan bu çalışmalara verilen en büyük zararlardan birisi olarak, araçların yaya kaldırımlarına park etmelerini önlemek için monte edilen dubaların kırılması veya yerinden sökülmesi olarak görülüyor.

 Bunları yapan kimseler toplumu ve çevreyi değil, yalnızca kendi işinin görülmesini düşünmüş olacakki, ilçemizin birçok noktasında benzer sorunla karşılaşmak mümkün oluyor. Araç park yeri bulamayan bazı sürücülerin yapmış olduğu bu davranış, o cadde veya sokaklar yapılırken verilen emeklerin boşa gitmesine neden oluyor.

 Çevreye ve topluma karşı saygısız davranış sergileyenlerin yapmış olduklarını, ilçemiz ve beldelerinde değişik şekillerde görebiliyoruz. En basitinden, sahil kesimlerinde, parklarda ve dinlenme yerlerinde bulunan banklara verilen zarar, gün geçtikçe artış gösteriyor. Bankların oturma kısımlarındaki yerlerin kırılması mı dersiniz, adeta bankın ahşap kısımlarını oyarcasına kazımak suretiyle yazılan çeşitli yazılarımı dersiniz, ne derseniz deyin, zarar veriliyor.

 İlçemizin birçok noktasındaki çöp kutularıda yenilenerek vatandaşların hizmetine sunuldu. Fakat toplumun ortak olarak kullandığı diğer malzemeler gibi bunlarada zarar veriliyor. Kaldırımda bulunan bir çöp kutusu nasıl olurda yerinden çıkar veya eğik bir şekilde durur anlamak mümkün değil. Keza, vatandaşların kullanmış oldukları otobüs duraklarından bazılarına da benzer şekilde zarar verilebiliyor.

 Toplumun ortak olarak kullanmış olduğumuz yerlere veya materyallere verilen zarar, yalnızca birkaç kişiyi değil, herkesi etkiliyor. Elbette ilçemizde tamamlanmayı bekleyen eksiklikler var fakat yapılanlarada sahip çıkmak gerekiyor. Toplumun ihtiyacını karşılamak üzere yapılan hizmetler bir yerde milli servettir ve bu hizmetlere hiç kimsenin zarar vermeye hakkının olduğunu da sanmıyorum. En azından verilen emeklere saygı duyularak, sahip çıkılması gerekiyor.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın tüm yazıları
X